Varonis Systems (VRNS) Aktievy
Varonis Systems, Inc. tillhandahåller mjukvaruprodukter och tjänster som kontinuerligt upptäcker och klassificerar kritisk data, åtgärdar exponeringar och upptäcker avancerade hot med AI-driven teknik i Nordamerika, Europa, APAC och resten av världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
VRNS Community Fair Values
See what 12 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Varonis Systems, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$30.24 |
| 52 veckors högsta | US$63.90 |
| 52 veckors lägsta | US$19.70 |
| Beta | 0.80 |
| 1 månads förändring | 20.72% |
| 3 månaders förändring | 30.97% |
| 1 års förändring | -35.92% |
| 3 års förändring | 15.07% |
| 5 års förändring | -37.00% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 106.18% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Varonis Systems: Potential For Topline Growth To Accelerate
Summary Varonis Systems has successfully completed its SaaS transition, driving accelerated revenue growth and improved non-GAAP profitability. VRNS now focuses on new customer acquisition and upselling, with SaaS ARR excluding conversions up 29% y/y to $522.6 million. AI and data security demand are broadening VRNS's platform adoption, with notable wins and early traction in new products like Atlas and Interceptor. I maintain a bullish rating on VRNS, targeting ~$61 per share, expecting revenue growth to accelerate to 25% by FY2028. Read the full article on Seeking AlphaVRNS: AI Data Security Demand Will Support SaaS Transition Repricing
Analysts have nudged the price target for Varonis Systems slightly lower to $33.43, reflecting a modestly higher discount rate and ongoing recalibration of expectations after a series of reduced Street targets, along with mixed views on the company’s SaaS transition and data security demand ahead of broader AI adoption. Analyst Commentary Recent Street research on Varonis Systems reflects a split view, with a cluster of price target cuts and downgrades balanced by fresh positive coverage and upgrades.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| VRNS | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.8% | -1.0% | 1.3% |
| 1Y | -35.9% | -9.4% | 27.7% |
Avkastning vs industri: VRNS presterade sämre än US Software branschen som gav -9.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: VRNS presterade sämre än US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| VRNS volatility | |
|---|---|
| VRNS Average Weekly Movement | 6.8% |
| Software Industry Average Movement | 9.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: VRNS har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: VRNS s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2004 | 2,658 | Yaki Faitelson | www.varonis.com |
Varonis Systems, Inc. tillhandahåller mjukvaruprodukter och tjänster som kontinuerligt upptäcker och klassificerar kritisk data, åtgärdar exponeringar och upptäcker avancerade hot med AI-driven teknik i Nordamerika, Europa, APAC och resten av världen. Företaget erbjuder Varonis Data Security Platform, en Software-as-a-Service-lösning som inkluderar hantering av datasäkerhet, Data Access Intelligence, Data Discovery & Classification, Discovery Policy Library, least privilege automation, Data Activity Monitoring, Data Detection and Response samt User & Entity Behavior Analytics. Företaget tillhandahåller också skyddspaket, såsom Microsoft 365, Windows & NAS, hybrid- och molnmiljöer, samt säkerhetsfunktioner för databaser och e-post och lokala prenumerationsprodukter.
Varonis Systems, Inc. Sammanfattning av grunderna
| VRNS grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$3.56b |
| Vinst(TTM) | -US$130.39m |
| Intäkter(TTM) | US$660.24m |
Är VRNS övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| VRNS resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$660.24m |
| Kostnad för intäkter | US$144.53m |
| Bruttovinst | US$515.71m |
| Övriga kostnader | US$646.10m |
| Intäkter | -US$130.39m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -1.14 |
| Bruttomarginal | 78.11% |
| Nettovinstmarginal | -19.75% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 99.8% |
Hur har VRNS utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 08:37 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Varonis Systems, Inc. bevakas av 36 analytiker. 23 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Shrenik Kothari | Baird |
| Raimo Lenschow | Barclays |
| Saket Kalia | Barclays |