NerdWallet (NRDS) Stock Overview
Operates a digital platform that provides financial guidance to consumers and small and mid-sized businesses (SMB) in the United States, the United Kingdom, Australia, and Canada. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 6/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
NRDS Community Fair Values
See what 8 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
NerdWallet, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$8.60 |
| 52 Week High | US$16.24 |
| 52 Week Low | US$7.33 |
| Beta | 1.34 |
| 1 Month Change | -21.89% |
| 3 Month Change | -22.38% |
| 1 Year Change | -18.41% |
| 3 Year Change | -14.94% |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | -69.61% |
Recent News & Updates
NRDS: Performance Marketing Investments Will Support Future Earnings Visibility Despite Execution Concerns
Analysts have trimmed NerdWallet's implied fair value by about $2.50 per share to $12.83 as they factor in softer revenue growth and profit margin assumptions, which are partly offset by a slightly higher future P/E multiple. Analyst Commentary Recent Street research on NerdWallet clusters around lower price targets and a more cautious stance on execution, particularly around marketing efficiency, earnings visibility, and balance sheet flexibility.NerdWallet: Despite Search Challenges, The Bottom Line Remains Strong
Summary NerdWallet remains a "Buy" despite a ~30% drawdown from December highs, with valuation now highly attractive. NRDS offsets search-driven revenue headwinds in legacy verticals by growing affiliate revenue from insurance and brokerage accounts. Gross margins in the mid-90%s and $98.3 million in cash with no debt provide robust financial flexibility for NRDS. Stock-based comp dilution is relatively low, supporting quality of earnings and making growth headwinds appear well priced in. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Shareholder Returns
| NRDS | US Consumer Finance | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.0% | 2.0% | 1.6% |
| 1Y | -18.4% | 7.5% | 28.5% |
Return vs Industry: NRDS underperformed the US Consumer Finance industry which returned 7.5% over the past year.
Return vs Market: NRDS underperformed the US Market which returned 28.6% over the past year.
Price Volatility
| NRDS volatility | |
|---|---|
| NRDS Average Weekly Movement | 6.7% |
| Consumer Finance Industry Average Movement | 6.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: NRDS has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: NRDS's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2009 | 650 | Tim Chen | www.nerdwallet.com |
NerdWallet, Inc. operates a digital platform that provides financial guidance to consumers and small and mid-sized businesses (SMB) in the United States, the United Kingdom, Australia, and Canada. It offers editorial and content publishing, a consumer and SMB financial education, tools, calculators, guides, and research published under the NerdWallet brand; Marketplace And Referral Services, a tool that enable users to compare, pre-qualify for, or connect with third-party providers of credit cards, consumer loans, small business loans, insurance, mortgages, financial services, and related products, as well as services including fundera, nerdwallet insurance services, nerdwallet advisory, and nerdwallet compare; and Financial Services, a brokerage and advisory services provided by insurance agency, loan and mortgage brokerages, and investment advisory subsidiaries. Additionally, the company provides finance and refinance facilities to students for education.
NerdWallet, Inc. Fundamentals Summary
| NRDS fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$565.87m |
| Earnings (TTM) | US$68.90m |
| Revenue (TTM) | US$849.60m |
Is NRDS overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| NRDS income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$849.60m |
| Cost of Revenue | US$59.10m |
| Gross Profit | US$790.50m |
| Other Expenses | US$721.60m |
| Earnings | US$68.90m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 1.05 |
| Gross Margin | 93.04% |
| Net Profit Margin | 8.11% |
| Debt/Equity Ratio | 4.4% |
How did NRDS perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 15:21 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
NerdWallet, Inc. is covered by 9 analysts. 6 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Ross Sandler | Barclays |
| Nathaniel Schindler | BofA Global Research |
| Peter Christiansen | Citigroup Inc |