Next 15 Group (NFG) Stock Overview
Engages in the data, technology, and activation businesses in the United Kingdom, the United States, Europe, the Middle East, Africa, and the Asia Pacific. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 3/6 |
NFG Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Next 15 Group plc Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£2.88 |
| 52 Week High | UK£4.40 |
| 52 Week Low | UK£2.04 |
| Beta | 1.21 |
| 1 Month Change | 21.05% |
| 3 Month Change | -5.12% |
| 1 Year Change | 6.28% |
| 3 Year Change | -62.02% |
| 5 Year Change | -66.41% |
| Change since IPO | 2,638.10% |
Recent News & Updates
NFG: Higher Future P/E And Going Concern Risk Will Support Rerating
Analysts have adjusted their price expectations for Next 15 Group, keeping fair value around £4.65 while refining assumptions on discount rate, revenue trends and profit margins. This feeds through to a slightly higher forward P/E of about 15.7x from 15.2x in their updated models.NFG: Easing Revenue Decline And Higher P/E Assumptions Will Support Reappraisal
Analysts have trimmed their price target on Next 15 Group by £0.10 to £5.10, citing a reduced expected decline in revenue growth, slightly higher discount rate and profit margin assumptions, and a modest adjustment to the future P/E multiple. Valuation Changes Fair Value: £5.10 is unchanged, so the central valuation anchor for the stock remains the same.Recent updates
Shareholder Returns
| NFG | GB Media | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.9% | 0.8% | 0.9% |
| 1Y | 6.3% | -11.8% | 19.8% |
Return vs Industry: NFG exceeded the UK Media industry which returned -11.8% over the past year.
Return vs Market: NFG underperformed the UK Market which returned 19.8% over the past year.
Price Volatility
| NFG volatility | |
|---|---|
| NFG Average Weekly Movement | 5.8% |
| Media Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 5.8% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 12.0% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.1% |
Stable Share Price: NFG has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: NFG's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1981 | 3,350 | Sam Knights | www.next15.com |
Next 15 Group plc, together with its subsidiaries, engages in the data, technology, and activation businesses in the United Kingdom, the United States, Europe, the Middle East, Africa, and the Asia Pacific. It operates through five segments: Retail Media; Data and Research; Digital Transformation; Marketing and Communications; and Creative Services. The company is involved in growth consultancy; market research; data analytics; advertising; lead generation; shopper marketing; management consultancy; venture building; data and insights; customer engagement; digital marketing; and communications and business transformation.
Next 15 Group plc Fundamentals Summary
| NFG fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£287.93m |
| Earnings (TTM) | -UK£15.32m |
| Revenue (TTM) | UK£617.28m |
Is NFG overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| NFG income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | UK£617.28m |
| Cost of Revenue | UK£492.45m |
| Gross Profit | UK£124.83m |
| Other Expenses | UK£140.15m |
| Earnings | -UK£15.32m |
Last Reported Earnings
Jan 31, 2026
Next Earnings Date
Sep 22, 2026
| Earnings per share (EPS) | -0.15 |
| Gross Margin | 20.22% |
| Net Profit Margin | -2.48% |
| Debt/Equity Ratio | 94.0% |
How did NFG perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does NFG pay a reliable dividends?
See NFG dividend history and benchmarks| Next 15 Group dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jul 02 2026 |
| Dividend Pay Date | Aug 07 2026 |
| Days until Ex dividend | 34 days |
| Days until Dividend pay date | 70 days |
Does NFG pay a reliable dividends?
See NFG dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/28 17:24 |
| End of Day Share Price | 2026/05/28 00:00 |
| Earnings | 2026/01/31 |
| Annual Earnings | 2026/01/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Next 15 Group plc is covered by 10 analysts. 5 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| William Larwood | Berenberg |
| Iain Daly | Canaccord Genuity |
| Caspar James Erskine | CGS International |