Matson (MATX) Aktievy
Matson, Inc, tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller sjötransport- och logistiktjänster. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 6/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
MATX Community Fair Values
See what 19 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Matson, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$181.84 |
| 52 veckors högsta | US$190.00 |
| 52 veckors lägsta | US$86.97 |
| Beta | 1.3 |
| 1 månads förändring | 5.52% |
| 3 månaders förändring | 8.89% |
| 1 års förändring | 66.54% |
| 3 års förändring | 153.05% |
| 5 års förändring | 181.27% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 3,536.80% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Matson: Better Outlook, But The Stock Already Prices In The Quality
Summary Matson demonstrates strong business quality and disciplined management, but current valuation limits upside after a significant stock rally. Q4 2025 results highlight resilient margins and stable operating income, though headline EPS was boosted by a one-off tax benefit. Q1 2026 volumes and operating income declined YoY, yet management guides for 2026 operating income above 2025, improving forward visibility. China demand recovery is a key swing factor for MATX, but ongoing capital intensity and cyclical risks temper the investment case; hold rating maintained. Read the full article on Seeking AlphaMATX: Elevated Profit Assumptions And Buybacks Will Support Further Upside
Analysts have increased their fair value estimate for Matson from $115 to $217, citing updated assumptions for revenue growth, profit margins and future P/E that are consistent with the recent bullish initiation from JPMorgan and similar Street research. Analyst Commentary While the higher fair value estimate aligns with recent bullish work from JPMorgan, not all research is leaning in the same direction.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| MATX | US Shipping | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.3% | -1.6% | 1.1% |
| 1Y | 66.5% | 46.1% | 28.7% |
Avkastning vs industri: MATX översteg US Shipping branschen som gav 46.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: MATX översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| MATX volatility | |
|---|---|
| MATX Average Weekly Movement | 5.2% |
| Shipping Industry Average Movement | 6.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: MATX har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: MATX s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1882 | 4,170 | Matt Cox | www.matson.com |
Matson, Inc, tillsammans med sina dotterbolag, tillhandahåller sjötransport- och logistiktjänster. Verksamheten bedrivs genom två segment, Ocean Transportation och Logistics. Företaget erbjuder sjötransporttjänster till de inhemska, icke sammanhängande ekonomierna Hawaii, Alaska och Guam samt till andra öekonomier i Mikronesien och transporterar torrcontainrar med blandade varor, kylvaror, livsmedel, drycker, byggmaterial, bilar, hushållsartiklar, boskap, fisk och skaldjur, styckegods, e-handelsrelaterade varor, kläder, konsumentelektronik, skor, detaljhandelsvaror och andra varor.
Matson, Inc. Sammanfattning av grunderna
| MATX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$5.50b |
| Vinst(TTM) | US$429.10m |
| Intäkter(TTM) | US$3.32b |
Är MATX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| MATX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.32b |
| Kostnad för intäkter | US$2.58b |
| Bruttovinst | US$744.40m |
| Övriga kostnader | US$315.30m |
| Intäkter | US$429.10m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 14.18 |
| Bruttomarginal | 22.42% |
| Nettovinstmarginal | 12.92% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 12.5% |
Hur har MATX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger MATX en tillförlitlig utdelning?
Se MATX utdelningshistorik och jämförelsetal| Matson datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 07 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jun 04 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 19 days |
| Dagar till utdelningsdag | 9 days |
Ger MATX en tillförlitlig utdelning?
Se MATX utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 14:16 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Matson, Inc. bevakas av 12 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Sloan Bohlen | Goldman Sachs |
| Robert Cheek | Hyundai Motor Securities Co. Ltd. |
| Tomohiko Sano | J.P. Morgan |