Kirby (KEX) Aktievy
Kirby Corporation opererar inhemska tankpråmar i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
KEX Community Fair Values
See what 21 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Kirby Corporation Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$143.34 |
| 52 veckors högsta | US$157.69 |
| 52 veckors lägsta | US$79.52 |
| Beta | 0.85 |
| 1 månads förändring | -4.82% |
| 3 månaders förändring | 10.01% |
| 1 års förändring | 33.48% |
| 3 års förändring | 95.58% |
| 5 års förändring | 119.41% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 30,479.20% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Kirby Corporation: Cashing In On AI Boom
Summary Kirby Corporation is rated 'Buy' as power generation, driven by AI and data center demand, fuels robust order growth. KEX's power generation segment posted 45% YoY revenue growth in Q1 ’26 and is expected to reach 45-55% of total revenues. Despite OEM supply constraints compressing D&S margins, KEX’s diversified revenue base and marine transportation outlook support resilience. Management guides 2026 EPS up 5-15% YoY, with consensus at $7.01, reflecting strong fundamentals and potential to beat estimates. Read the full article on Seeking AlphaKEX: Buybacks And Raised Earnings Guidance Will Support Future Upside Potential
Analysts have lifted Kirby's blended price target by about $16 to roughly $166 per share, reflecting updated assumptions around discount rates, margins, and a modestly higher future P/E multiple. Analyst Commentary Recent Street research around Kirby clusters around higher price targets, with bullish analysts focusing on how updated modeling around discount rates, margins, and future P/E assumptions affects what they are willing to pay for the stock.KEX: Share Repurchases And Raised Earnings Guidance Will Support Upside Potential
Kirby's updated fair value estimate has shifted from $154.00 to about $166.33, reflecting analysts' higher price targets after recent research updates from several major firms. Analyst Commentary Recent Street research has featured several price target increases for Kirby, which feeds directly into the updated fair value estimate.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| KEX | US Shipping | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.3% | -1.6% | 1.1% |
| 1Y | 33.5% | 46.1% | 28.7% |
Avkastning vs industri: KEX presterade sämre än US Shipping branschen som gav 46.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: KEX översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| KEX volatility | |
|---|---|
| KEX Average Weekly Movement | 3.4% |
| Shipping Industry Average Movement | 6.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: KEX har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: KEX s veckovolatilitet ( 3% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1921 | 5,233 | David Grzebinski | kirbycorp.com |
Kirby Corporation driver inhemska tankpråmar i USA. Segmentet Marine Transportation tillhandahåller sjötransporttjänster och bogserar fartyg som transporterar flytande bulkprodukter samt driver tankpråmar i Mississippi River System, på Gulf Intracoastal Waterway och längs tre av USA:s kuster, Alaska och Hawaii. Bolaget transporterar petrokemikalier, svartoljor, raffinerade petroleumprodukter och jordbrukskemikalier med tankpråmar och driver offshore torrbulkpråmar och bogserbåtar som är involverade i offshore-transporter av torrbulklaster i USA:s kusttrafik.
Kirby Corporation Sammanfattning av grunderna
| KEX grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$7.67b |
| Vinst(TTM) | US$359.73m |
| Intäkter(TTM) | US$3.42b |
Är KEX övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| KEX resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$3.42b |
| Kostnad för intäkter | US$2.26b |
| Bruttovinst | US$1.16b |
| Övriga kostnader | US$800.07m |
| Intäkter | US$359.73m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 6.72 |
| Bruttomarginal | 33.89% |
| Nettovinstmarginal | 10.51% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 28.8% |
Hur har KEX utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 21:41 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Kirby Corporation bevakas av 19 analytiker. 5 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Kevin Sterling | Benchmark Company |
| Kenneth Hoexter | BofA Global Research |
| Gregory Lewis | BTIG |