tonies (TNIE) Aktievy
tonies SE, genom sina dotterbolag, utvecklar, producerar och distribuerar ljudsystem i Tyskland, USA, Storbritannien och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
TNIE Community Fair Values
See what 14 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
tonies SE Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €10.60 |
| 52 veckors högsta | €11.96 |
| 52 veckors lägsta | €5.60 |
| Beta | 0.76 |
| 1 månads förändring | 3.92% |
| 3 månaders förändring | -8.30% |
| 1 års förändring | 72.08% |
| 3 års förändring | 114.14% |
| 5 års förändring | 9.62% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 8.38% |
Senaste nyheter och uppdateringar
TNIE: 2026 Revenue Guidance And Margin Assumptions Will Support Stronger Forward Outlook
Analysts are maintaining their €14.00 price target for tonies, citing only small adjustments to key model inputs such as the discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions. What's in the News tonies issued earnings guidance for FY 2026, indicating an expectation for Group revenue growth of more than 20% in constant currency to more than €760 million (company guidance).TNIE: Higher 2026 Outlook And Margin Assumptions Will Support Stronger Forward Outlook
Analysts have raised the price target for tonies to €14.0 from the previous €13.0, reflecting revised assumptions around revenue growth, profit margins and an updated future P/E framework. What's in the News tonies issued earnings guidance for FY 2026, indicating expected Group revenue of more than €760 million in constant currency, with revenue growth of more than 20% (company guidance).We Think tonies' (FRA:TNIE) Healthy Earnings Might Be Conservative
The market seemed underwhelmed by last week's earnings announcement from tonies SE ( FRA:TNIE ) despite the healthy...TNIE: Global Content Partnerships And Investor Day Will Support Future Double Digit Expansion
Analysts are keeping their price target for tonies steady at €14.00, reflecting only marginal tweaks to discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions in their models. What's in the News tonies plans an Analyst and Investor Day, giving the market a structured opportunity to receive an update on the business and its plans.TNIE: Global Content Partnerships Will Drive Future Double Digit Revenue Expansion
Analysts have nudged their price target for tonies up slightly from about €13.83 to €14.00, citing updated assumptions around revenue growth, discount rate, profit margin and future P/E that keep the overall valuation view largely intact. What's in the News tonies plans an Analyst and Investor Day event, giving the market a closer look at the business, its priorities, and the updated assumptions that underpin current valuation views (Key Developments).Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| TNIE | DE Leisure | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.3% | 2.4% | 3.9% |
| 1Y | 72.1% | 49.0% | 2.6% |
Avkastning vs industri: TNIE översteg German Leisure branschen som gav 49 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TNIE översteg German marknaden som gav 2.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TNIE volatility | |
|---|---|
| TNIE Average Weekly Movement | 7.0% |
| Leisure Industry Average Movement | 5.5% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: TNIE har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: TNIE s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2013 | 634 | Tobias Wann | www.tonies.de |
tonies SE, genom sina dotterbolag, utvecklar, producerar och distribuerar ljudsystem i Tyskland, USA, Storbritannien och internationellt. Bolaget tillhandahåller en digital, molnbaserad och interaktiv ljudplattform och ett underhållningssystem för barn. Bolaget erbjuder Toniebox, en högtalarbox som gör det möjligt för barn att lyssna på berättelser och musik, samt olika figurer under varumärket Tonies.
tonies SE Sammanfattning av grunderna
| TNIE grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €1.17b |
| Vinst(TTM) | €13.11m |
| Intäkter(TTM) | €630.35m |
Är TNIE övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TNIE resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €630.35m |
| Kostnad för intäkter | €302.71m |
| Bruttovinst | €327.64m |
| Övriga kostnader | €314.53m |
| Intäkter | €13.11m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Aug 20, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 0.11 |
| Bruttomarginal | 51.98% |
| Nettovinstmarginal | 2.08% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 8.8% |
Hur har TNIE utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 18:18 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
tonies SE bevakas av 9 analytiker. 5 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Gerhard Orgonas | Berenberg |
| Christoph Blieffert | BNP Paribas |
| Hans Salis | Hauck Aufhäuser Investment Banking |