HUYA (HUYA) Stock Overview
Operates game live streaming platforms in the People’s Republic of China. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 2/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for HUYA from our risk checks.
HUYA Community Fair Values
Create NarrativeSee what 30 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
HUYA Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$2.57 |
| 52 Week High | US$4.93 |
| 52 Week Low | US$2.21 |
| Beta | 0.77 |
| 1 Month Change | -15.18% |
| 3 Month Change | -31.10% |
| 1 Year Change | -32.01% |
| 3 Year Change | -14.62% |
| 5 Year Change | -82.89% |
| Change since IPO | -84.00% |
Recent News & Updates
HUYA: Share Repurchases And Special Dividend Will Drive Future Upside Potential
Analysts have adjusted their price target on HUYA to $5.58 from $5.51, citing updated assumptions for the discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E that modestly reshape their valuation framework. What's in the News HUYA announced a share repurchase program of up to US$50 million in ADSs or ordinary shares, to be funded from existing cash and valid for 24 months starting March 18, 2028 (Key Developments).We're Not Very Worried About HUYA's (NYSE:HUYA) Cash Burn Rate
We can readily understand why investors are attracted to unprofitable companies. For example, although...HUYA: The Bear Thesis Is Broken, Enter The High-Margin Game Publisher
Summary HUYA (HUYA) upgraded to BUY with a $3.93/share target, reflecting 27% upside and 20x forward earnings valuation. Strategic pivot to game-related services drove 14.6% revenue growth and 69% y/y segment expansion, now 36% of total revenue. Gross margin expansion and aggressive capital returns—>11% annualized yield—underscore management’s execution and shareholder focus. Risks include legacy streaming decline and intense competition, but $3/share floor supported by $500mn net cash and ongoing buybacks. Read the full article on Seeking AlphaHUYA: Share Repurchases And Special Dividend Will Support Future Upside Potential
Analysts have slightly reset their view on HUYA, trimming the price target to $19.16 from $19.90 as they factor in updated assumptions around discount rates, revenue growth, profit margins, and future P/E levels. What's in the News HUYA Inc.HUYA: Buybacks And Special Dividend Will Support Fair Yet Demanding Future Multiple
Analysts have slightly reduced their price target on HUYA to $2.88 from $2.89, reflecting updated assumptions that combine a lower discount rate, higher revenue growth expectations, a more conservative profit margin outlook, and a modestly higher future P/E estimate. What's in the News On March 18, 2026, the Board of Directors authorized a new share buyback plan for HUYA Inc., signaling approval for future repurchases of the company's shares (Key Developments).Recent updates
Shareholder Returns
| HUYA | US Entertainment | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -4.8% | -0.8% | 1.8% |
| 1Y | -32.0% | -11.4% | 28.4% |
Return vs Industry: HUYA underperformed the US Entertainment industry which returned -12.7% over the past year.
Return vs Market: HUYA underperformed the US Market which returned 27.7% over the past year.
Price Volatility
| HUYA volatility | |
|---|---|
| HUYA Average Weekly Movement | 8.1% |
| Entertainment Industry Average Movement | 9.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.7% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: HUYA has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: HUYA's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2014 | 1,176 | Junhong Huang | www.huya.com |
HUYA Inc., together with its subsidiaries, operates game live streaming platforms in the People’s Republic of China. Its platforms enable broadcasters and viewers to interact during live streaming. The company offers non-game entertainment content, such as talent shows, anime, outdoor activities, live chats, and online theatre.
HUYA Inc. Fundamentals Summary
| HUYA fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$576.78m |
| Earnings (TTM) | -US$17.34m |
| Revenue (TTM) | US$991.55m |
Is HUYA overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| HUYA income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | CN¥6.72b |
| Cost of Revenue | CN¥5.79b |
| Gross Profit | CN¥936.80m |
| Other Expenses | CN¥1.05b |
| Earnings | -CN¥117.58m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.51 |
| Gross Margin | 13.94% |
| Net Profit Margin | -1.75% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did HUYA perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does HUYA pay a reliable dividends?
See HUYA dividend history and benchmarks| HUYA dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jun 17 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 30 2026 |
| Days until Ex dividend | 19 days |
| Days until Dividend pay date | 32 days |
Does HUYA pay a reliable dividends?
See HUYA dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/28 10:40 |
| End of Day Share Price | 2026/05/28 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
HUYA Inc. is covered by 24 analysts. 10 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Lei Zhang | BofA Global Research |
| Lei Zhang | BofA Global Research |
| Yishi Chen | CCB International Securities Limited |