Ginkgo Bioworks Holdings (DNA) Stock Overview
Develops a platform for cell engineering in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
DNA Community Fair Values
See what 59 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Ginkgo Bioworks Holdings, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$9.37 |
| 52 Week High | US$17.58 |
| 52 Week Low | US$5.37 |
| Beta | 1.78 |
| 1 Month Change | 24.93% |
| 3 Month Change | 38.81% |
| 1 Year Change | 34.82% |
| 3 Year Change | -85.54% |
| 5 Year Change | -97.63% |
| Change since IPO | -97.69% |
Recent News & Updates
Ginkgo Bioworks: Another Lost Year
Summary Ginkgo Bioworks (DNA) reported Q1 revenues of $19.5M, down nearly 50% year-over-year and badly missing street estimates even after Biosecurity adjustments. Management is pivoting to autonomous labs but refuses to provide revenue guidance, causing analyst estimates to fall further. DNA continues to burn significant cash, with Q1 cash burn at $49M and 2026 guidance of $125M–$150M, leaving $373M in cash and no debt but weakening flexibility. Read the full article on Seeking AlphaNewsflash: Ginkgo Bioworks Holdings, Inc. (NYSE:DNA) Analysts Have Been Trimming Their Revenue Forecasts
The analysts covering Ginkgo Bioworks Holdings, Inc. ( NYSE:DNA ) delivered a dose of negativity to shareholders today...DNA: Weaker Outlook Will Hinge On Uncertain Autonomous Lab Monetization
Analysts have lowered their average price target on Ginkgo Bioworks Holdings to $5 from $9, citing the impact of the company's biosecurity divestiture on guidance clarity and noting that they are looking for better visibility into its autonomous lab buildout and monetization efforts. Analyst Commentary Analysts are reassessing Ginkgo Bioworks Holdings after the biosecurity divestiture and the reset to a US$5 price target, focusing more tightly on cash usage and the path to monetizing its autonomous lab capabilities.Recent updates
Shareholder Returns
| DNA | US Life Sciences | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 11.4% | 9.4% | 1.5% |
| 1Y | 34.8% | 16.0% | 28.6% |
Return vs Industry: DNA exceeded the US Life Sciences industry which returned 13.9% over the past year.
Return vs Market: DNA exceeded the US Market which returned 28.4% over the past year.
Price Volatility
| DNA volatility | |
|---|---|
| DNA Average Weekly Movement | 13.1% |
| Life Sciences Industry Average Movement | 8.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: DNA's share price has been volatile over the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: DNA's weekly volatility (13%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of US stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2008 | 485 | Jason Kelly | www.ginkgo.bio |
Ginkgo Bioworks Holdings, Inc., together with its subsidiaries, develops a platform for cell engineering in the United States. It operates through the Cell Engineering and Biosecurity segments. The company offers cell engineering research and development solutions, as well as cell engineering tools comprising functional genomics, antibody developability, and small molecule developability, artificial intelligence models, and reconfigurable automation cart systems on its platform for use in the research, development, and commercialization of engineered organisms and derived products.
Ginkgo Bioworks Holdings, Inc. Fundamentals Summary
| DNA fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$617.97m |
| Earnings (TTM) | -US$305.51m |
| Revenue (TTM) | US$151.40m |
Is DNA overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| DNA income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$151.40m |
| Cost of Revenue | US$45.98m |
| Gross Profit | US$105.42m |
| Other Expenses | US$410.93m |
| Earnings | -US$305.51m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -4.68 |
| Gross Margin | 69.63% |
| Net Profit Margin | -201.79% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did DNA perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/29 11:59 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Ginkgo Bioworks Holdings, Inc. is covered by 8 analysts. 2 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Michael Ryskin | BofA Global Research |
| Mark Massaro | BTIG |
| Matthew Sykes | Goldman Sachs |