NetScout Systems (NTCT) Aktievy
NetScout Systems, Inc. tillhandahåller lösningar inom carrier service assurance, cybersäkerhet och DDoS (Distributed Denial-of-Service) för att skydda digitala affärstjänster mot störningar. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för NTCT från våra riskkontroller.
NTCT Community Fair Values
Create NarrativeSee what 6 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
NetScout Systems, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$41.01 |
| 52 veckors högsta | US$41.87 |
| 52 veckors lägsta | US$20.39 |
| Beta | 0.61 |
| 1 månads förändring | 23.30% |
| 3 månaders förändring | 43.29% |
| 1 års förändring | 79.55% |
| 3 års förändring | 32.33% |
| 5 års förändring | 39.49% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 198.25% |
Senaste nyheter och uppdateringar
NTCT: Higher Earnings Efficiency And AI Expansion Will Drive Bullish Repricing
Analysts have lifted their fair value estimate for NetScout Systems from $35.00 to $50.00, citing updated assumptions for revenue growth, profit margins, and future P/E that align with recent Street research price target revisions. Analyst Commentary Bullish analysts are pointing to the higher fair value estimate as a sign that updated assumptions on revenue, margins, and future P/E are more in line with current Street thinking on NetScout Systems.NetScout: Becoming Positive On Q4 Surprise And Favorable FY27 Prospects (Upgrade)
Summary I revise my rating for NetScout Systems from 'Hold' to 'Buy' following my evaluation of its results and outlook. The company's 4QFY2026 bottom-line represented a 14.3% beat, thanks to strong demand for AI-related threat solutions and the stability of its government client base's expenditures. NTCT is guiding for a 10% EPS growth in FY27, supported by its latest M&A and new AI product rollouts. Read the full article on Seeking AlphaNTCT: Future Returns Will Rely On AI Data Monetization And Capital Discipline
Analysts have raised their fair value estimate for NetScout Systems from $31.09 to $33.71, citing updated assumptions around revenue growth, profit margins, and a lower future P/E multiple as key drivers of the new price target. What's in the News NetScout extended its Omnis AI Insights solution to communications service providers to help turn raw network data into AI ready smart data for customer experience and network operations, including 5G, RAN, Core, MEC, and Transport domains (Key Developments).Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| NTCT | US Communications | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.3% | 3.1% | 1.1% |
| 1Y | 79.6% | 98.9% | 28.7% |
Avkastning vs industri: NTCT presterade sämre än US Communications branschen som gav 98.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: NTCT översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| NTCT volatility | |
|---|---|
| NTCT Average Weekly Movement | 4.7% |
| Communications Industry Average Movement | 9.1% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: NTCT har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: NTCT s veckovolatilitet ( 5% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1984 | 2,063 | Anil Singhal | www.netscout.com |
NetScout Systems, Inc. tillhandahåller lösningar inom carrier service assurance, cybersäkerhet och DDoS (Distributed Denial-of-Service) för att skydda digitala affärstjänster mot störningar. Företaget erbjuder hanteringsprogramvaran nGeniusONE för att förutse, förebygga och lösa problem med nät- och tjänsteleveranser samt underlätta optimering och kapacitetsplanering av nätinfrastrukturer; specialiserade plattformar och analysmoduler för att analysera och felsöka trafik i radioaccess- och Wi-Fi-nät; och Omnis Insights, en lösning som är utformad för att generera en högupplöst och kuraterad dataset som stärker observerbarhet och cybersäkerhetsoperationer. Plattformen ger möjlighet att i realtid generera och analysera informationsrika nätverksdata i stora volymer för användning i applikationer och partnernätverk.
NetScout Systems, Inc. Sammanfattning av grunderna
| NTCT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$2.93b |
| Vinst(TTM) | US$95.53m |
| Intäkter(TTM) | US$859.48m |
Är NTCT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| NTCT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$859.48m |
| Kostnad för intäkter | US$176.99m |
| Bruttovinst | US$682.49m |
| Övriga kostnader | US$586.96m |
| Intäkter | US$95.53m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 1.34 |
| Bruttomarginal | 79.41% |
| Nettovinstmarginal | 11.12% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har NTCT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 13:57 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2026/03/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
NetScout Systems, Inc. bevakas av 15 analytiker. 3 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Erik Suppiger | B. Riley Securities, Inc. |
| Steven Frankel | Colliers Securities |
| Mark Kelleher | Colliers Securities |