Xencor (XNCR) Aktievy
Xencor, Inc. är ett biofarmaceutiskt företag i klinisk fas som fokuserar på upptäckt och utveckling av konstruerade antikroppar för behandling av cancer och autoimmuna sjukdomar. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
XNCR Community Fair Values
See what 7 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Xencor, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$11.63 |
| 52 veckors högsta | US$18.69 |
| 52 veckors lägsta | US$6.92 |
| Beta | 0.93 |
| 1 månads förändring | -10.40% |
| 3 månaders förändring | -2.92% |
| 1 års förändring | 50.06% |
| 3 års förändring | -57.07% |
| 5 års förändring | -70.23% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 39.45% |
Senaste nyheter och uppdateringar
These Analysts Just Made A Huge Downgrade To Their Xencor, Inc. (NASDAQ:XNCR) EPS Forecasts
One thing we could say about the analysts on Xencor, Inc. ( NASDAQ:XNCR ) - they aren't optimistic, having just made a...XNCR: Refined Q4 Assumptions And Regulatory Shifts Will Drive Future Repricing
Analysts have kept Xencor's fair value estimate steady at $43.00, while modestly adjusting assumptions for discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E after recent research. This research includes a $1 price target increase to $27 from $26.00, alongside a downgrade based on expectations for fewer near term catalysts.XNCR: Mixed Catalyst Outlook And Regulatory Shifts Will Shape Future Repricing
Analysts have increased their price target on Xencor by $1 to $27, citing updated models after the Q4 report, even as some see limited near term catalysts to significantly change the story. Analyst Commentary Recent research on Xencor reflects a more cautious tone, with some high profile firms highlighting limited catalysts and execution risk, even as models are refreshed following the Q4 report.XNCR: T Cell Engagers And Mixed Catalyst Outlook Will Shape Multi Year Repricing
Narrative Update The analyst fair value estimate for Xencor has been reset from $18.00 to $13.00 as analysts factor in a lack of near term, needle moving catalysts highlighted in recent research, along with updated models following the Q4 report and sector wide reassessments of U.S. biopharmaceutical valuations. Analyst Commentary Recent Street research on Xencor reflects a mix of views, and the reset in fair value has been driven mainly by more cautious commentary around the near term outlook and the timing of impactful catalysts.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| XNCR | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 11.7% | 3.1% | 1.2% |
| 1Y | 50.1% | 34.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: XNCR översteg US Biotechs branschen som gav 34.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: XNCR översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| XNCR volatility | |
|---|---|
| XNCR Average Weekly Movement | 8.9% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: XNCR har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: XNCR s veckovolatilitet ( 9% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1997 | 260 | Bassil Dahiyat | www.xencor.com |
Xencor, Inc. är ett biofarmaceutiskt företag i klinisk fas som fokuserar på upptäckt och utveckling av konstruerade antikroppar för behandling av cancer och autoimmuna sjukdomar. Företaget tillhandahåller Ultomiris för behandling av patienter med atypiskt hemolytiskt uremiskt syndrom, generaliserad myasthenia gravis och neuromyelitis optica spectrum disororder samt Monjuvi för behandling av patienter med återfall eller refraktärt diffust storcelligt B-cellslymfom. Bolaget utvecklar också XmAb819, en bispecifik antikropp för behandling av njurcancer; XmAb541, som befinner sig i fas I för behandling av äggstockscancer; XmAb808, en bispecifik antikropp som binder till det brett uttryckta tumörantigenet; XmAb942, som är i klinisk utveckling för patienter med Crohns sjukdom och ulcerös kolit; Plamotamab, en bispecifik T-cell, som är i fas Ib-studie för behandling av reumatoid artrit; och XmAb657 för patienter med idiopatisk inflammatorisk myopati.
Xencor, Inc. Sammanfattning av grunderna
| XNCR grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$838.54m |
| Vinst(TTM) | -US$172.42m |
| Intäkter(TTM) | US$97.36m |
Är XNCR övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| XNCR resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$97.36m |
| Kostnad för intäkter | US$245.53m |
| Bruttovinst | -US$148.16m |
| Övriga kostnader | US$24.26m |
| Intäkter | -US$172.42m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -2.33 |
| Bruttomarginal | -152.18% |
| Nettovinstmarginal | -177.10% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 21.0% |
Hur har XNCR utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 00:54 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Xencor, Inc. bevakas av 24 analytiker. 13 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Peter Lawson | Barclays |
| Etzer Darout | Barclays |
| Zhiqiang Shu | Berenberg |