Casella Waste Systems (CWST) Aktievy
Casella Waste Systems, Inc, tillsammans med sina dotterbolag, är ett vertikalt integrerat företag som tillhandahåller tjänster inom avfallshantering i USA. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
CWST Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Casella Waste Systems, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$87.41 |
| 52 veckors högsta | US$118.91 |
| 52 veckors lägsta | US$74.05 |
| Beta | 0.77 |
| 1 månads förändring | 9.00% |
| 3 månaders förändring | -4.85% |
| 1 års förändring | -24.42% |
| 3 års förändring | -5.37% |
| 5 års förändring | 29.63% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 292.85% |
Senaste nyheter och uppdateringar
CWST: Landfill Positioning And 2026 Guidance Will Drive Future Upside
Analysts have trimmed their fair value estimate for Casella Waste Systems slightly to $112.0 from $112.8, reflecting updated assumptions around growth, margins and forward P/E after a mix of target cuts and one upgrade across recent research reports. Analyst Commentary Recent research shows a mix of target cuts and one upgrade, with analysts recalibrating their views around Casella Waste Systems' valuation, execution and growth profile rather than making wholesale changes to their broader stance on the stock.Casella Waste Systems Deserves A Bullish Outlook After A Nice Increase In Guidance
Summary Casella Waste Systems delivered strong Q1 FY2026 results, with revenue up 9.6% to $457.3 million and adjusted EPS beating expectations. Management raised FY2026 guidance: revenue is now $2.06–$2.08 billion and EBITDA is $473–$483 million, reflecting robust acquisition-driven growth. Acquisitions remain a key driver, with $150 million in annualized revenue added so far in 2026, including the significant Star Waste Systems purchase. I maintain a soft ‘buy’ rating on CWST, citing stable growth, resilient cash flows, and reasonable valuation versus peers. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| CWST | US Commercial Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.8% | -1.0% | 1.1% |
| 1Y | -24.4% | -14.8% | 28.7% |
Avkastning vs industri: CWST presterade sämre än US Commercial Services branschen som gav -14.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: CWST presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| CWST volatility | |
|---|---|
| CWST Average Weekly Movement | 6.5% |
| Commercial Services Industry Average Movement | 7.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: CWST har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: CWST s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1975 | 5,600 | Ned Coletta | www.casella.com |
Casella Waste Systems, Inc. är tillsammans med sina dotterbolag verksamt som ett vertikalt integrerat företag inom avfallshantering i USA. Företaget erbjuder expertis och tjänster inom resurshantering, främst inom områdena insamling och bortskaffande av fast avfall, överföring, återvinning och organiska tjänster till privatpersoner, företag, kommuner, institutioner och industrikunder. Bolaget tillhandahåller också tjänster för icke-farligt fast avfall, inklusive insamling, omlastningsstationer, återvinning och bortskaffande.
Casella Waste Systems, Inc. Sammanfattning av grunderna
| CWST grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$5.56b |
| Vinst(TTM) | US$7.14m |
| Intäkter(TTM) | US$1.88b |
Är CWST övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| CWST resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.88b |
| Kostnad för intäkter | US$1.25b |
| Bruttovinst | US$631.99m |
| Övriga kostnader | US$624.85m |
| Intäkter | US$7.14m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.11 |
| Bruttomarginal | 33.67% |
| Nettovinstmarginal | 0.38% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 68.0% |
Hur har CWST utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 23:42 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Casella Waste Systems, Inc. bevakas av 21 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| William Grippin | Barclays |
| Samuel England | Berenberg |
| Michael Feniger | BofA Global Research |