Eutelsat Communications (ETL) Aktievy
Eutelsat Communications S.A., tillsammans med sina dotterbolag, driver telekommunikationssatelliter. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
ETL Community Fair Values
See what 61 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Eutelsat Communications S.A. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €4.26 |
| 52 veckors högsta | €4.49 |
| 52 veckors lägsta | €1.59 |
| Beta | 0.055 |
| 1 månads förändring | 62.05% |
| 3 månaders förändring | 82.14% |
| 1 års förändring | 29.54% |
| 3 års förändring | -28.31% |
| 5 års förändring | -58.20% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -64.30% |
Senaste nyheter och uppdateringar
ETL: Future P/E Reset Will Hinge On Refined Discount Rate Assumptions
Analysts have inched their Eutelsat Communications price targets higher overall, with moves such as Deutsche Bank's €0.10 uplift, partly offset by a cut to €2.40 elsewhere, reflecting updated views on discount rates, growth assumptions and valuation multiples. Analyst Commentary Recent research points to a mixed but generally constructive tone around Eutelsat Communications, with some price targets adjusted higher and others trimmed as models are refreshed.ETL: Recent Price Cut And Rich P/E Will Pressure Future Returns
Analysts have lowered their price target on Eutelsat Communications to about €2.39 from €2.69. This is broadly in line with recent Street research that moved targets toward €2.40, citing updated assumptions for discount rates, revenue growth, profit margins and future P/E levels.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ETL | FR Media | FR Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 36.2% | 4.8% | 2.1% |
| 1Y | 29.5% | -3.6% | 0.8% |
Avkastning vs industri: ETL översteg French Media branschen som gav -3.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ETL översteg French marknaden som gav 0.8 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ETL volatility | |
|---|---|
| ETL Average Weekly Movement | 10.5% |
| Media Industry Average Movement | 5.9% |
| Market Average Movement | 5.5% |
| 10% most volatile stocks in FR Market | 10.8% |
| 10% least volatile stocks in FR Market | 2.9% |
Stabil aktiekurs: ETL s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för French.
Volatilitet över tid: ETL s veckovolatilitet ( 11% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av French aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1977 | 1,632 | Jean-François Fallacher | www.eutelsat.com |
Eutelsat Communications S.A., tillsammans med sina dotterbolag, driver telekommunikationssatelliter. Företaget tillhandahåller kapacitet för video, fast och mobil uppkoppling samt myndighetstjänster. Företaget erbjuder även mobilitetstjänster till sjöss och under flygning, tekniska supporttjänster samt markstationstjänster för att bistå potentiella användare.
Eutelsat Communications S.A. Sammanfattning av grunderna
| ETL grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €5.02b |
| Vinst(TTM) | -€445.20m |
| Intäkter(TTM) | €1.23b |
Är ETL övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ETL resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €1.23b |
| Kostnad för intäkter | €239.00m |
| Bruttovinst | €990.10m |
| Övriga kostnader | €1.44b |
| Intäkter | -€445.20m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Aug 07, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | -0.38 |
| Bruttomarginal | 80.55% |
| Nettovinstmarginal | -36.22% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 67.1% |
Hur har ETL utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 22:57 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/06/30 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Eutelsat Communications S.A. bevakas av 30 analytiker. 10 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Carl Murdock-Smith | Berenberg |
| Tack Kee Yoon | Bernstein |
| Aleksander Peterc | Bernstein |