Root (ROOT) Stock Overview
Provides insurance products and services in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
ROOT Community Fair Values
See what 34 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Root, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$52.06 |
| 52 Week High | US$162.99 |
| 52 Week Low | US$40.91 |
| Beta | 2.95 |
| 1 Month Change | -5.43% |
| 3 Month Change | 5.02% |
| 1 Year Change | -60.26% |
| 3 Year Change | 945.38% |
| 5 Year Change | -69.56% |
| Change since IPO | -89.29% |
Recent News & Updates
Root: Profitability Is Real, But The Easy Upside Looks Priced In
Summary Root, Inc. (ROOT) has transitioned from aggressive growth to sustainable profitability, posting record Q1 net income and a strong 91.4% combined ratio. ROOT’s tech-driven model enables rapid tariff adjustments, supporting margin stability amid inflation and operational flexibility across distribution channels. Valuation reflects optimism: ROOT trades at a premium P/E and P/B versus traditional insurers, justified by superior operational efficiency and tech advantage. Risks include slowing revenue growth, dependency on third-party channels, reinsurance cost exposure, and regulatory scrutiny of telematics and AI-based pricing. Read the full article on Seeking AlphaROOT: Slowing Revenue Assumptions Will Test Sustainability Of Recent Margin Gains
Analysts have trimmed the price target on Root by $2 to $50, citing lower assumptions for revenue growth, slightly higher profit margin expectations, and a modestly higher future P/E multiple. Analyst Commentary Recent research shows a series of price target cuts on Root, even when results have come in ahead of prior expectations on some key metrics.With EPS Growth And More, Root (NASDAQ:ROOT) Makes An Interesting Case
The excitement of investing in a company that can reverse its fortunes is a big draw for some speculators, so even...Recent updates
Shareholder Returns
| ROOT | US Insurance | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -9.3% | -3.9% | 1.6% |
| 1Y | -60.3% | -12.6% | 28.5% |
Return vs Industry: ROOT underperformed the US Insurance industry which returned -12.6% over the past year.
Return vs Market: ROOT underperformed the US Market which returned 28.5% over the past year.
Price Volatility
| ROOT volatility | |
|---|---|
| ROOT Average Weekly Movement | 8.6% |
| Insurance Industry Average Movement | 4.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: ROOT has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: ROOT's weekly volatility (9%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2015 | 1,256 | Alex Timm | www.joinroot.com |
Root, Inc. provides insurance products and services in the United States. The company offers automobile and renters insurance products primarily through websites, mobile applications, and partnership channels. Root, Inc. was incorporated in 2015 and is headquartered in Columbus, Ohio.
Root, Inc. Fundamentals Summary
| ROOT fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$823.92m |
| Earnings (TTM) | US$55.00m |
| Revenue (TTM) | US$1.56b |
Is ROOT overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| ROOT income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$1.56b |
| Cost of Revenue | US$944.80m |
| Gross Profit | US$616.40m |
| Other Expenses | US$561.40m |
| Earnings | US$55.00m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 3.48 |
| Gross Margin | 39.48% |
| Net Profit Margin | 3.52% |
| Debt/Equity Ratio | 45.7% |
How did ROOT perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 07:05 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Root, Inc. is covered by 17 analysts. 6 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Tracy Dolin-Benguigui | Barclays |
| Tracy Dolin-Benguigui | Barclays |
| Ross Sandler | Barclays |