Riley Exploration Permian (REPX) Stock Overview
An independent oil and natural gas company, engages in the acquisition, exploration, development, and production of oil, natural gas, and natural gas liquids in Texas and New Mexico. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 6/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 4/6 |
Rewards
Risk Analysis
REPX Community Fair Values
See what 32 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Riley Exploration Permian, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$33.26 |
| 52 Week High | US$41.53 |
| 52 Week Low | US$24.08 |
| Beta | 0.92 |
| 1 Month Change | -8.32% |
| 3 Month Change | 15.33% |
| 1 Year Change | 29.62% |
| 3 Year Change | -6.97% |
| 5 Year Change | -8.58% |
| Change since IPO | 37.38% |
Recent News & Updates
REPX: Higher Revenue Assumptions And Buybacks Will Support Future Dividend Upside
Analysts have lifted their fair value estimate for Riley Exploration Permian from $45 to $49, citing updated assumptions on revenue growth, profit margins, discount rate and future P/E after recent bullish research and a higher Street price target. Analyst Commentary Recent Street research has leaned positive on Riley Exploration Permian, with bullish analysts updating their assumptions and price targets to reflect their latest views on growth, profitability and valuation.REPX: Higher Margin Outlook And Buybacks Will Support Future Dividend Upside
Analysts have modestly adjusted their price target on Riley Exploration Permian to $45.00, citing updated views on profit margin potential and future P/E assumptions following fresh bullish research coverage. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts see the updated profit margin assumptions as better aligned with the current $45.00 price target, which they view as supported by the latest coverage.Recent updates
Shareholder Returns
| REPX | US Oil and Gas | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -13.8% | -5.6% | 1.5% |
| 1Y | 29.6% | 30.2% | 28.6% |
Return vs Industry: REPX underperformed the US Oil and Gas industry which returned 31.1% over the past year.
Return vs Market: REPX exceeded the US Market which returned 28.4% over the past year.
Price Volatility
| REPX volatility | |
|---|---|
| REPX Average Weekly Movement | 8.4% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: REPX has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: REPX's weekly volatility (8%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| n/a | 122 | Bobby Riley | www.rileypermian.com |
Riley Exploration Permian, Inc., an independent oil and natural gas company, engages in the acquisition, exploration, development, and production of oil, natural gas, and natural gas liquids in Texas and New Mexico. Its acreage is primarily located on contiguous blocks in Yoakum County, Texas; and oil and natural gas properties in the Yeso trend of the Permian Basin in Eddy County, New Mexico. The company is headquartered in Oklahoma City, Oklahoma.
Riley Exploration Permian, Inc. Fundamentals Summary
| REPX fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$765.87m |
| Earnings (TTM) | US$61.77m |
| Revenue (TTM) | US$403.40m |
Is REPX overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| REPX income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$403.40m |
| Cost of Revenue | US$124.66m |
| Gross Profit | US$278.74m |
| Other Expenses | US$216.97m |
| Earnings | US$61.77m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 2.85 |
| Gross Margin | 69.10% |
| Net Profit Margin | 15.31% |
| Debt/Equity Ratio | 43.5% |
How did REPX perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/29 11:24 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Riley Exploration Permian, Inc. is covered by 7 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Vadim Merkulov | Freedom Broker |
| Sergey Pigarev | Freedom Broker |
| Nicholas Pope | Roth Capital Partners |