Vitesse Energy (VTS) Stock Overview
Engages in the acquisition, development, and production of non-operated oil and natural gas properties in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 2/6 |
VTS Community Fair Values
See what 16 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Vitesse Energy, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$18.12 |
| 52 Week High | US$27.15 |
| 52 Week Low | US$17.22 |
| Beta | 0.64 |
| 1 Month Change | 0.44% |
| 3 Month Change | -20.11% |
| 1 Year Change | -13.01% |
| 3 Year Change | -16.84% |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | 3.54% |
Recent News & Updates
Vitesse Energy: Pick Up This 10% Yield With Peace Of Mind
Summary Vitesse Energy offers a 9.6% dividend yield, supported by high free cash flow from its dominant Bakken non-operator asset base. VTS trades at a significant valuation discount to peers, with a clean balance sheet, low leverage (0.82x), and a recent acquisition now digested. Dividend was cut 22% to fund the Powder River Basin acquisition, but with higher oil prices and stable guidance, the current yield appears secure. Insider ownership remains high at 20%, and a $60M buyback program is in place, reinforcing alignment and capital return. Read the full article on Seeking AlphaVTS: Future Production And Dividend Outlook Will Support Bullish View
Analysts are keeping Vitesse Energy's price target steady at $23.50, reflecting unchanged assumptions on fair value, discount rate, revenue growth, profit margin, and future P/E despite recent model updates at the decimal level. What's in the News Board appoints Jamie Benard as Chief Executive Officer, effective May 1, 2026, with more than 20 years in the energy sector and prior leadership roles at SOGC, LLC and Summit Discovery Resources LLC (Key Developments) Founder Bob Gerrity resigns as CEO effective March 26, 2026.Recent updates
Shareholder Returns
| VTS | US Oil and Gas | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.3% | -1.9% | 1.1% |
| 1Y | -13.0% | 37.4% | 28.7% |
Return vs Industry: VTS underperformed the US Oil and Gas industry which returned 37.4% over the past year.
Return vs Market: VTS underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| VTS volatility | |
|---|---|
| VTS Average Weekly Movement | 5.5% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: VTS has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: VTS's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2014 | 37 | Jamie Benard | vitesse-vts.com |
Vitesse Energy, Inc., together with its subsidiaries, engages in the acquisition, development, and production of non-operated oil and natural gas properties in the United States. The company acquires and owns non-operated working interest and royalty interest ownership in the Williston Basin properties covering 53,301 net acres located in North Dakota and Montana. It also owns non-operated interests in the Central Rockies properties located in Colorado and Wyoming.
Vitesse Energy, Inc. Fundamentals Summary
| VTS fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$755.83m |
| Earnings (TTM) | -US$19.67m |
| Revenue (TTM) | US$251.98m |
Is VTS overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| VTS income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$251.98m |
| Cost of Revenue | US$71.02m |
| Gross Profit | US$180.97m |
| Other Expenses | US$200.64m |
| Earnings | -US$19.67m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.47 |
| Gross Margin | 71.82% |
| Net Profit Margin | -7.81% |
| Debt/Equity Ratio | 25.3% |
How did VTS perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does VTS pay a reliable dividends?
See VTS dividend history and benchmarks| Vitesse Energy dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jun 15 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 30 2026 |
| Days until Ex dividend | 21 days |
| Days until Dividend pay date | 36 days |
Does VTS pay a reliable dividends?
See VTS dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 08:27 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Vitesse Energy, Inc. is covered by 6 analysts. 2 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Charles Fratt | Alliance Global Partners |
| Stephen Richardson | Evercore ISI |
| Christopher Baker | Evercore ISI |