VAALCO Energy (EGY) Stock Overview
An independent energy company, engages in the acquisition, exploration, development, and production of crude oil, natural gas, and natural gas liquids in Gabon, Egypt, Equatorial Guinea, Cote d'Ivoire, Equatorial Guinea, Nigeria, and Canada. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 6/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 2/6 |
Rewards
Risk Analysis
EGY Community Fair Values
See what 71 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
VAALCO Energy, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$5.22 |
| 52 Week High | US$6.72 |
| 52 Week Low | US$3.19 |
| Beta | 0.15 |
| 1 Month Change | -19.44% |
| 3 Month Change | 0.19% |
| 1 Year Change | 64.67% |
| 3 Year Change | 28.26% |
| 5 Year Change | 68.93% |
| Change since IPO | 98.86% |
Recent News & Updates
EGY: Gabon And Côte D’Ivoire Operations Will Support Bullish Repricing
Analysts have raised their price target on VAALCO Energy to $8.80 from $7.30, citing updated assumptions for higher revenue growth, stronger profit margins and a lower future P/E multiple. What's in the News Reported unaudited fourth quarter 2025 working interest production of 1,907 MBOE and net revenue interest production of 1,484 MBOE, with full year 2025 working interest production of 7,723 MBOE and net revenue interest production of 6,043 MBOE.VAALCO Energy, Inc. (NYSE:EGY) Released Earnings Last Week And Analysts Lifted Their Price Target To US$9.53
As you might know, VAALCO Energy, Inc. ( NYSE:EGY ) last week released its latest first-quarter, and things did not...Recent updates
Shareholder Returns
| EGY | US Oil and Gas | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -8.7% | -5.5% | 1.6% |
| 1Y | 64.7% | 30.3% | 28.5% |
Return vs Industry: EGY exceeded the US Oil and Gas industry which returned 30.3% over the past year.
Return vs Market: EGY exceeded the US Market which returned 28.5% over the past year.
Price Volatility
| EGY volatility | |
|---|---|
| EGY Average Weekly Movement | 7.5% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stable Share Price: EGY has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: EGY's weekly volatility (7%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1985 | 281 | George Maxwell | www.vaalco.com |
VAALCO Energy, Inc., an independent energy company, engages in the acquisition, exploration, development, and production of crude oil, natural gas, and natural gas liquids in Gabon, Egypt, Equatorial Guinea, Cote d'Ivoire, Equatorial Guinea, Nigeria, and Canada. It holds 58.8% interest in the Etame production sharing contract related to the Etame Marin block covering an area of approximately 46,200 gross acres located offshore in the Republic of Gabon in West Africa. The company also holds 100% interest in the Eastern Desert, which contains West Gharib, West Bakr, and Northwest Gharib merged concessions covering an area of approximately 45,067 acres, as well as Western Desert, which contains the South Ghazalat concession covering an area of approximately 7,340 acres located in Egypt.
VAALCO Energy, Inc. Fundamentals Summary
| EGY fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$558.60m |
| Earnings (TTM) | -US$143.43m |
| Revenue (TTM) | US$311.54m |
Is EGY overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| EGY income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$311.54m |
| Cost of Revenue | US$141.75m |
| Gross Profit | US$169.79m |
| Other Expenses | US$313.23m |
| Earnings | -US$143.43m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -1.34 |
| Gross Margin | 54.50% |
| Net Profit Margin | -46.04% |
| Debt/Equity Ratio | 44.1% |
How did EGY perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does EGY pay a reliable dividends?
See EGY dividend history and benchmarks| VAALCO Energy dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 22 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 26 2026 |
| Days until Ex dividend | 10 days |
| Days until Dividend pay date | 25 days |
Does EGY pay a reliable dividends?
See EGY dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 13:27 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
VAALCO Energy, Inc. is covered by 9 analysts. 4 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Stephane Guy Foucaud | Auctus Advisors LLP |
| Charlie Sharp | Canaccord Genuity |
| Sergey Pigarev | Freedom Broker |