Vista Group International (VGL) Stock Overview
Provides software and technology solutions to the film industry sectors in New Zealand and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
VGL Community Fair Values
See what 15 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Vista Group International Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | NZ$2.59 |
| 52 Week High | NZ$3.75 |
| 52 Week Low | NZ$1.56 |
| Beta | 0.56 |
| 1 Month Change | 40.38% |
| 3 Month Change | 37.04% |
| 1 Year Change | -29.81% |
| 3 Year Change | 87.68% |
| 5 Year Change | 19.91% |
| Change since IPO | 103.14% |
Recent News & Updates
VGL: Index Exit And Board Contest Will Shape Future Balanced Outlook
Analysts have maintained their fair value estimate for Vista Group International at NZ$1.82, while refining assumptions around the discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E, which contributes to the updated price target narrative. What's in the News Vista Group International scheduled its annual shareholders’ meeting for May 21, 2026, and filed the related notice with shareholders.VGL: Index Removal And Board Contest Will Shape Balanced Outlook
Analysts have slightly reduced their price target on Vista Group International to NZ$1.82. This reflects updated views on the discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions, while keeping their overall valuation level unchanged.VGL: Index Removal And Steady Margins Will Support Future Upside Potential
Analysts have trimmed their fair value estimate for Vista Group International slightly to around NZ$3.25 per share. The modest adjustment reflects updated assumptions on discount rate, revenue growth, profit margins and future P/E expectations.VGL: Reset Expectations And Index Removal Will Shape Balanced Future Outlook
Vista Group International's analyst price target has been reset lower to reflect updated fair value assumptions around NZ$1.82. Analysts point to moderated revenue growth, slightly softer profit margin expectations and a reduced future P/E outlook as key drivers of the change.Recent updates
Shareholder Returns
| VGL | NZ Software | NZ Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 13.6% | 3.3% | 2.2% |
| 1Y | -29.8% | -48.6% | 6.2% |
Return vs Industry: VGL exceeded the NZ Software industry which returned -48.6% over the past year.
Return vs Market: VGL underperformed the NZ Market which returned 6.2% over the past year.
Price Volatility
| VGL volatility | |
|---|---|
| VGL Average Weekly Movement | 7.7% |
| Software Industry Average Movement | 7.7% |
| Market Average Movement | 4.0% |
| 10% most volatile stocks in NZ Market | 8.2% |
| 10% least volatile stocks in NZ Market | 2.9% |
Stable Share Price: VGL's share price has been volatile over the past 3 months compared to the NZ market.
Volatility Over Time: VGL's weekly volatility (8%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of NZ stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1996 | 728 | Stuart Dickinson | www.vistagroup.co.nz |
Vista Group International Limited provides software and technology solutions to the film industry sectors in New Zealand and internationally. It operates through the Cinema and Film segments. The Cinema segment offers software products to the cinema industry, such as Vista Cinema, a cinema management software and digital solutions for large cinema circuits; Veezi, a cinema management solution for independent exhibitors; Share Dimension software; movieXchange software; Movio Classic software; and Movio Cinema EQ, a data analytics and campaign management solutions.
Vista Group International Limited Fundamentals Summary
| VGL fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | NZ$619.76m |
| Earnings (TTM) | NZ$1.90m |
| Revenue (TTM) | NZ$164.30m |
Is VGL overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| VGL income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | NZ$164.30m |
| Cost of Revenue | NZ$69.00m |
| Gross Profit | NZ$95.30m |
| Other Expenses | NZ$93.40m |
| Earnings | NZ$1.90m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.0079 |
| Gross Margin | 58.00% |
| Net Profit Margin | 1.16% |
| Debt/Equity Ratio | 12.9% |
How did VGL perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/29 21:49 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Vista Group International Limited is covered by 7 analysts. 7 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Owen Humphries | Canaccord Genuity |
| Stephen Ridgewell | Deutsche Bank |
| James Lindsay | Forsyth Barr Group Ltd. |