My Food Bag Group (MFB) Stock Overview
Engages in creating and delivering meal kits, pre-prepared ready-to-heat meals, and grocery items in New Zealand. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 1/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 3/6 |
MFB Community Fair Values
See what 9 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
My Food Bag Group Limited Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | NZ$0.27 |
| 52 Week High | NZ$0.29 |
| 52 Week Low | NZ$0.18 |
| Beta | 0.71 |
| 1 Month Change | 14.89% |
| 3 Month Change | 17.39% |
| 1 Year Change | 50.00% |
| 3 Year Change | 39.90% |
| 5 Year Change | -80.15% |
| Change since IPO | -84.48% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| MFB | NZ Consumer Retailing | NZ Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -2.4% | -1.0% |
| 1Y | 50.0% | -2.2% | 1.3% |
Return vs Industry: MFB exceeded the NZ Consumer Retailing industry which returned -2.2% over the past year.
Return vs Market: MFB exceeded the NZ Market which returned 1.3% over the past year.
Price Volatility
| MFB volatility | |
|---|---|
| MFB Average Weekly Movement | 8.7% |
| Consumer Retailing Industry Average Movement | 4.4% |
| Market Average Movement | 3.9% |
| 10% most volatile stocks in NZ Market | 7.9% |
| 10% least volatile stocks in NZ Market | 2.7% |
Stable Share Price: MFB's share price has been volatile over the past 3 months compared to the NZ market.
Volatility Over Time: MFB's weekly volatility (9%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of NZ stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2013 | n/a | Mark Winter | www.myfoodbag.co.nz/?pr=40ROAST |
My Food Bag Group Limited engages in creating and delivering meal kits, pre-prepared ready-to-heat meals, and grocery items in New Zealand. It offers a range of meal kit bags. The company was formerly known as MFB Group Limited and changed its name My Food Bag Group Limited in January 2021.
My Food Bag Group Limited Fundamentals Summary
| MFB fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | NZ$67.88m |
| Earnings (TTM) | NZ$6.26m |
| Revenue (TTM) | NZ$165.27m |
Is MFB overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| MFB income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | NZ$165.27m |
| Cost of Revenue | NZ$128.02m |
| Gross Profit | NZ$37.25m |
| Other Expenses | NZ$30.99m |
| Earnings | NZ$6.26m |
Last Reported Earnings
Sep 30, 2025
Next Earnings Date
May 20, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.025 |
| Gross Margin | 22.54% |
| Net Profit Margin | 3.79% |
| Debt/Equity Ratio | 8.0% |
How did MFB perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/18 18:13 |
| End of Day Share Price | 2026/05/18 00:00 |
| Earnings | 2025/09/30 |
| Annual Earnings | 2025/03/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
My Food Bag Group Limited is covered by 1 analysts. 1 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Guy Edward Hooper | Jarden Limited |