Avation (AVAP) Stock Overview
Avation PLC, together with its subsidiaries, leases commercial passenger aircraft to airlines in Europe and the Asia-Pacific. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 2/6 |
| Dividends | 0/6 |
AVAP Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Avation PLC Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | UK£1.37 |
| 52 Week High | UK£1.70 |
| 52 Week Low | UK£1.22 |
| Beta | 0.13 |
| 1 Month Change | -1.44% |
| 3 Month Change | -2.50% |
| 1 Year Change | -7.14% |
| 3 Year Change | 7.48% |
| 5 Year Change | 18.70% |
| Change since IPO | 362.71% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| AVAP | GB Trade Distributors | GB Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.2% | -0.9% | -0.3% |
| 1Y | -7.1% | 7.6% | 18.3% |
Return vs Industry: AVAP underperformed the UK Trade Distributors industry which returned 7.6% over the past year.
Return vs Market: AVAP underperformed the UK Market which returned 18.3% over the past year.
Price Volatility
| AVAP volatility | |
|---|---|
| AVAP Average Weekly Movement | 4.3% |
| Trade Distributors Industry Average Movement | 5.9% |
| Market Average Movement | 5.7% |
| 10% most volatile stocks in GB Market | 11.9% |
| 10% least volatile stocks in GB Market | 3.2% |
Stable Share Price: AVAP has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the UK market.
Volatility Over Time: AVAP's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2006 | 23 | n/a | www.avation.net |
Avation PLC, together with its subsidiaries, leases commercial passenger aircraft to airlines in Europe and the Asia-Pacific. The company’s fleet includes 14 narrow-body jets, two twin-aisle jets, and 17 ATR 72 twin-engine turboprop aircraft. As of June 30, 2025, the company owned and managed a fleet of 33 aircraft.
Avation PLC Fundamentals Summary
| AVAP fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | UK£81.93m |
| Earnings (TTM) | -UK£10.01m |
| Revenue (TTM) | UK£83.65m |
Is AVAP overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| AVAP income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$112.67m |
| Cost of Revenue | US$0 |
| Gross Profit | US$112.67m |
| Other Expenses | US$126.15m |
| Earnings | -US$13.48m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.22 |
| Gross Margin | 100.00% |
| Net Profit Margin | -11.97% |
| Debt/Equity Ratio | 255.6% |
How did AVAP perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 19:03 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/06/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Avation PLC is covered by 3 analysts. 2 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Damian Brewer | Canaccord Genuity |
| Conor Finn | Panmure Liberum |
| John Stephen Cummins | Zeus Capital Limited |