ProSiebenSat.1 Media (PSM) Stock Overview
Operates as a media company in Germany, Austria, Switzerland, the United States, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 1/6 |
| Dividends | 0/6 |
PSM Community Fair Values
See what 8 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
ProSiebenSat.1 Media SE Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €3.84 |
| 52 Week High | €8.53 |
| 52 Week Low | €3.66 |
| Beta | 1.16 |
| 1 Month Change | -13.39% |
| 3 Month Change | -16.98% |
| 1 Year Change | -46.08% |
| 3 Year Change | -53.97% |
| 5 Year Change | -78.37% |
| Change since IPO | -88.22% |
Recent News & Updates
PSM: Future Upside Will Rely On Delivering Against Revised Earnings Assumptions
Analysts have nudged their price target for ProSiebenSat.1 Media slightly lower, trimming fair value from €5.70 to €5.53. They cited updated assumptions for revenue growth, profit margins, discount rate and future P/E as the key drivers behind the revision.PSM: Future Upside Will Depend On Executing Against Reset Earnings Framework
Narrative Update on ProSiebenSat.1 Media The updated analyst price target for ProSiebenSat.1 Media has shifted from €6.18 to €5.70. Analysts cite adjustments to fair value, discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E assumptions following recent, more positive research attention on the shares.Recent updates
Shareholder Returns
| PSM | DE Media | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.7% | -5.8% | -0.9% |
| 1Y | -46.1% | -18.4% | -1.6% |
Return vs Industry: PSM underperformed the German Media industry which returned -18.4% over the past year.
Return vs Market: PSM underperformed the German Market which returned -1.6% over the past year.
Price Volatility
| PSM volatility | |
|---|---|
| PSM Average Weekly Movement | 4.5% |
| Media Industry Average Movement | 4.9% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.9% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: PSM has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: PSM's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1984 | 5,961 | Marco Giordani | www.prosiebensat1.com |
ProSiebenSat.1 Media SE operates as a media company in Germany, Austria, Switzerland, the United States, and internationally. It operates through three segments: Entertainment, Dating & Video, and Commerce & Ventures. The Entertainment segment operates free TV channels and digital platforms, such as SAT.1, ProSieben, Kabel Eins, sixx, SAT.1 Gold, ProSieben MAXX, and Kabel Eins Doku, as well as PULS4, PULS24, ATV I, ATV II, and PLUS 8.
ProSiebenSat.1 Media SE Fundamentals Summary
| PSM fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €894.46m |
| Earnings (TTM) | -€150.00m |
| Revenue (TTM) | €3.60b |
Is PSM overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| PSM income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €3.60b |
| Cost of Revenue | €2.54b |
| Gross Profit | €1.05b |
| Other Expenses | €1.20b |
| Earnings | -€150.00m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
Aug 06, 2026
| Earnings per share (EPS) | -0.64 |
| Gross Margin | 29.26% |
| Net Profit Margin | -4.17% |
| Debt/Equity Ratio | 163.9% |
How did PSM perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does PSM pay a reliable dividends?
See PSM dividend history and benchmarks| ProSiebenSat.1 Media dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | May 21 2026 |
| Dividend Pay Date | May 26 2026 |
| Days until Ex dividend | 4 days |
| Days until Dividend pay date | 9 days |
Does PSM pay a reliable dividends?
See PSM dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/17 02:15 |
| End of Day Share Price | 2026/05/15 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
ProSiebenSat.1 Media SE is covered by 25 analysts. 7 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| JULIEN ROCH | Barclays |
| Sarah Simon | Berenberg |
| Annick Maas | Bernstein |