Klassik Radio (KA8) Stock Overview
Engages in radio broadcasting business in Germany. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 2/6 |
KA8 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Klassik Radio AG Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €3.02 |
| 52 Week High | €3.94 |
| 52 Week Low | €2.68 |
| Beta | 0.12 |
| 1 Month Change | 2.72% |
| 3 Month Change | -1.31% |
| 1 Year Change | -14.69% |
| 3 Year Change | -33.19% |
| 5 Year Change | -46.07% |
| Change since IPO | -58.63% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| KA8 | DE Media | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 0.3% | 0.7% |
| 1Y | -14.7% | -17.2% | 2.0% |
Return vs Industry: KA8 exceeded the German Media industry which returned -17.5% over the past year.
Return vs Market: KA8 underperformed the German Market which returned 2.2% over the past year.
Price Volatility
| KA8 volatility | |
|---|---|
| KA8 Average Weekly Movement | 2.6% |
| Media Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.1% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: KA8 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: KA8's weekly volatility (3%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1986 | 65 | Ulrich R. Kubak | www.klassikradio.de |
Klassik Radio AG engages in radio broadcasting business in Germany. The company operates as a radio station that streams classical hits, film music, and new classics forms, as well as current news about business, stock exchange, media and culture, and other topics. It is also involved in radio advertising; digital online audio advertising; acquisition of advertising contracts; and online radio shop, as well as production and distribution of concerts, owned produced music, and book and audiobook.
Klassik Radio AG Fundamentals Summary
| KA8 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €14.57m |
| Earnings (TTM) | €505.00k |
| Revenue (TTM) | €19.95m |
Is KA8 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| KA8 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €19.95m |
| Cost of Revenue | €12.86m |
| Gross Profit | €7.10m |
| Other Expenses | €6.59m |
| Earnings | €505.00k |
Last Reported Earnings
Jun 30, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.10 |
| Gross Margin | 35.56% |
| Net Profit Margin | 2.53% |
| Debt/Equity Ratio | 70.4% |
How did KA8 perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does KA8 pay a reliable dividends?
See KA8 dividend history and benchmarks| Klassik Radio dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Jun 19 2026 |
| Dividend Pay Date | Jun 23 2026 |
| Days until Ex dividend | 20 days |
| Days until Dividend pay date | 24 days |
Does KA8 pay a reliable dividends?
See KA8 dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/29 10:34 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2025/06/30 |
| Annual Earnings | 2024/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Klassik Radio AG is covered by 3 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Adrian Kowollik | First Berlin Equity Research GmbH |
| Adam Jakubowski | SMC Research |
| Susanne Hasler | Sphene Capital GmbH |