Lottery(TLC)株式概要
ロッタリー・コーポレーション・リミテッドは、オーストラリアでゲーミング・サービスの提供に従事している。 詳細
TLC Community Fair Values
See what 26 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
The Lottery Corporation Limited 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | AU$5.17 |
| 52週高値 | AU$6.00 |
| 52週安値 | AU$4.96 |
| ベータ | 0.46 |
| 1ヶ月の変化 | -6.51% |
| 3ヶ月変化 | -4.26% |
| 1年変化 | -4.08% |
| 3年間の変化 | 4.44% |
| 5年間の変化 | n/a |
| IPOからの変化 | 10.00% |
最新ニュース
TLC: Leadership Transition And Earnings Assumptions Will Shape A Balanced Outlook
Analysts have nudged their price target on Lottery slightly higher to around A$5.63. This reflects updated views on fair value, discount rate, revenue growth, profit margins and future P/E after recent research updates.TLC: Leadership Shift And Refined Assumptions Will Guide A Balanced Outlook
Analysts have slightly reduced their price target on Lottery, reflecting a modest adjustment to fair value and revenue growth assumptions, while still keeping their view consistent with recent research coverage updates on the stock. Analyst Commentary Recent research on Lottery highlights a mix of optimism and caution, with pricing updates reflecting changing views on how much investors are willing to pay for the company relative to its growth and execution track record.TLC: Leadership Transition And Refined Assumptions Will Shape A Balanced Outlook
Analysts have nudged their price target on Lottery slightly lower to around $5.65 from about $5.75, citing incremental adjustments to fair value, discount rate, revenue growth and profit margin assumptions, along with a modestly higher future P/E multiple in their models. What's in the News Lottery appointed Mr. Wayne Pickup as Chief Executive Officer and observer to the Board, with a plan for him to become a director and Managing Director once administrative steps are completed (company announcement).Recent updates
株主還元
| TLC | AU Hospitality | AU 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | -3.0% | -0.4% | 2.0% |
| 1Y | -4.1% | -16.3% | 3.4% |
業界別リターン: TLC過去 1 年間で-16.3 % の収益を上げたAustralian Hospitality業界を上回りました。
リターン対市場: TLCは、過去 1 年間で3.4 % のリターンを上げたAustralian市場を下回りました。
価格変動
| TLC volatility | |
|---|---|
| TLC Average Weekly Movement | 2.7% |
| Hospitality Industry Average Movement | 7.0% |
| Market Average Movement | 10.3% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.5% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.3% |
安定した株価: TLC 、 Australian市場と比較して、過去 3 か月間で大きな価格変動はありませんでした。
時間の経過による変動: TLCの 週次ボラティリティ ( 3% ) は過去 1 年間安定しています。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 1881 | 900 | Wayne Pickup | www.thelotterycorporation.com |
ザ・ロッタリー・コーポレーション・リミテッド(The Lottery Corporation Limited)は、オーストラリアでゲーミング・サービスの提供に従事している。ロット」と「ケノ」のブランド名で宝くじとケノゲームを運営している。同社は1881年に設立され、オーストラリアのブリスベンに本社を置いている。
The Lottery Corporation Limited 基礎のまとめ
| TLC 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | AU$11.50b |
| 収益(TTM) | AU$363.10m |
| 売上高(TTM) | AU$3.79b |
TLC は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| TLC 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | AU$3.79b |
| 売上原価 | AU$161.10m |
| 売上総利益 | AU$3.63b |
| その他の費用 | AU$3.26b |
| 収益 | AU$363.10m |
直近の収益報告
Dec 31, 2025
次回決算日
Aug 19, 2026
| 一株当たり利益(EPS) | 0.16 |
| グロス・マージン | 95.75% |
| 純利益率 | 9.58% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 722.6% |
TLC の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る配当金
企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2026/05/26 11:31 |
| 終値 | 2026/05/26 00:00 |
| 収益 | 2025/12/31 |
| 年間収益 | 2025/06/30 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
The Lottery Corporation Limited 15 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。24
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Matthew Ryan | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Nicholas McGarrigle | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Ware Kuo | BofA Global Research |