Jumbo Interactive(JIN)株式概要
ジャンボ・インタラクティブ社は、オーストラリア、イギリス、カナダ、フィジー、そして世界各国において、インターネットやモバイル機器を通じて宝くじを小売している。 詳細
JIN Community Fair Values
See what 87 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
Jumbo Interactive Limited 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | AU$7.68 |
| 52週高値 | AU$13.14 |
| 52週安値 | AU$6.92 |
| ベータ | 0.55 |
| 1ヶ月の変化 | 3.78% |
| 3ヶ月変化 | -20.74% |
| 1年変化 | -21.63% |
| 3年間の変化 | -48.77% |
| 5年間の変化 | -47.97% |
| IPOからの変化 | 668.00% |
最新ニュース
JIN: Upcoming Fully Franked Dividend Timeline Will Support Future Upside Potential
Analysts have modestly adjusted their price targets on Jumbo Interactive, reflecting updated assumptions for discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E. Their overall fair value view remains broadly unchanged at around A$9.20 per share.JIN: Dividend Timeline Certainty Will Support Future Upside Potential
Analysts have adjusted their 12 month price target on Jumbo Interactive by A$0.00, reflecting updated assumptions on the discount rate, revenue growth, profit margins and future P/E multiples, while keeping the overall fair value estimate steady at A$9.20. What's in the News Jumbo Interactive declared a fully franked ordinary dividend of A$0.12 per share for the six months ended December 31, 2025 (Key Developments).JIN: Dividend Clarity And Steady Assumptions Will Support Future Upside Potential
Analysts have adjusted their price target for Jumbo Interactive to A$9.20. This reflects updated assumptions for discount rate, revenue growth, profit margins and future P/E, while leaving their overall view of fair value broadly unchanged.JIN: Dividend Timeline And Stable Assumptions Will Support Future Upside Potential
Analysts have maintained their price target for Jumbo Interactive at A$9.20, citing only minor adjustments to assumptions around the discount rate, revenue growth, profit margin and expected future P/E as reasons for the updated view. What's in the News Jumbo Interactive declared a fully franked ordinary dividend of A$0.12 per share for the six months ended 31 December 2025 (Key Developments).JIN: Higher Discount Rate And Dividend Outlook Will Shape Future Returns
Analysts have reduced their Jumbo Interactive price target to A$9.20 from A$9.50, citing updated assumptions that reflect a higher discount rate, more moderate revenue growth expectations, slightly stronger profit margins, and a modestly higher future P/E multiple. What's in the News Jumbo Interactive declared a fully franked ordinary dividend of A$0.12 per share for the six months ended December 31, 2025, giving investors clarity on the latest payout level (Key Developments).Recent updates
株主還元
| JIN | AU Hospitality | AU 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | 6.7% | 1.8% | 1.0% |
| 1Y | -21.6% | -15.1% | 3.1% |
業界別リターン: JIN過去 1 年間で-15.1 % の収益を上げたAustralian Hospitality業界を下回りました。
リターン対市場: JINは、過去 1 年間で3.1 % のリターンを上げたAustralian市場を下回りました。
価格変動
| JIN volatility | |
|---|---|
| JIN Average Weekly Movement | 5.4% |
| Hospitality Industry Average Movement | 6.9% |
| Market Average Movement | 10.3% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.4% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.2% |
安定した株価: JIN 、 Australian市場と比較して、過去 3 か月間で大きな価格変動はありませんでした。
時間の経過による変動: JINの 週次ボラティリティ ( 5% ) は過去 1 年間安定しています。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 1986 | 250 | Mike Veverka | www.jumbointeractive.com |
ジャンボ・インタラクティブ社は、オーストラリア、英国、カナダ、フィジー、および海外で、インターネットやモバイル機器を通じて宝くじを小売している。事業セグメントは3つ:宝くじ小売事業、SaaS事業、マネージド・サービス事業。同社は、Oz Lotteriesを通じたデジタル宝くじの小売、および企業や慈善団体への賞品調達、宝くじゲームデザイン、キャンペーンマーケティング、顧客関係や抽選管理サービスなどの宝くじ管理サービスを手がけている。また、ジャンボ宝くじプラットフォームを政府機関やチャリティ宝くじ運営者にソリューションとしてライセンス供与し、ターンキーデジタル宝くじソリューションを学校に提供している。同社は1986年に法人化され、オーストラリアのミルトンを拠点としている。
Jumbo Interactive Limited 基礎のまとめ
| JIN 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | AU$486.37m |
| 収益(TTM) | AU$37.78m |
| 売上高(TTM) | AU$165.68m |
JIN は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| JIN 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | AU$165.68m |
| 売上原価 | AU$31.77m |
| 売上総利益 | AU$133.91m |
| その他の費用 | AU$96.13m |
| 収益 | AU$37.78m |
直近の収益報告
Dec 31, 2025
次回決算日
該当なし
| 一株当たり利益(EPS) | 0.60 |
| グロス・マージン | 80.82% |
| 純利益率 | 22.80% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 85.3% |
JIN の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る配当金
企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2026/05/30 10:02 |
| 終値 | 2026/05/29 00:00 |
| 収益 | 2025/12/31 |
| 年間収益 | 2025/06/30 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
Jumbo Interactive Limited 10 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。19
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Matthew Ryan | Barrenjoey Markets Pty Limited |
| Baxter Kirk | Bell Potter |
| Jack Dunn | Citigroup Inc |