Rapid7 (RPD) Aktievy
Rapid7, Inc. tillhandahåller programvara och tjänster inom cybersäkerhet under varumärkena Rapid7, Nexpose och Metasploit. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
RPD Community Fair Values
See what 27 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Rapid7, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$8.38 |
| 52 veckors högsta | US$25.85 |
| 52 veckors lägsta | US$4.97 |
| Beta | 0.89 |
| 1 månads förändring | 43.25% |
| 3 månaders förändring | 34.73% |
| 1 års förändring | -63.49% |
| 3 års förändring | -82.74% |
| 5 års förändring | -89.90% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -66.85% |
Senaste nyheter och uppdateringar
We Think You Can Look Beyond Rapid7's (NASDAQ:RPD) Lackluster Earnings
Rapid7, Inc.'s ( NASDAQ:RPD ) stock was strong despite it releasing a soft earnings report last week. However, we think...RPD: AI Security Competition Will Eventually Reset Expectations Toward Platform Strength
Analysts have trimmed their average price targets on Rapid7 by a few dollars to reflect a slightly softer revenue growth outlook and rising competitive pressure from new AI driven security offerings, while updated models keep fair value estimates relatively stable near current assumptions. Analyst Commentary Recent Street research on Rapid7 has leaned cautious, with a series of price target trims and a few downgrades clustered over a short period.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| RPD | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 15.3% | 8.5% | 1.5% |
| 1Y | -63.5% | -0.7% | 28.6% |
Avkastning vs industri: RPD presterade sämre än US Software branschen som gav -0.7 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: RPD presterade sämre än US marknaden som gav 28.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| RPD volatility | |
|---|---|
| RPD Average Weekly Movement | 10.1% |
| Software Industry Average Movement | 9.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: RPD har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: RPD s veckovolatilitet ( 10% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2000 | 2,613 | Corey Thomas | www.rapid7.com |
Rapid7, Inc. tillhandahåller programvara och tjänster för cybersäkerhet under varumärkena Rapid7, Nexpose och Metasploit. Rapid7 erbjuder Rapid7 Agent, en mjukvarubaserad agent som används på tillgångar i lokala miljöer och molnmiljöer för att centralisera och övervaka data på företagets plattform; Rapid7 Network Sensor som analyserar rå end-to-end nätverkstrafik för att öka insynen i användaraktivitet, identifiera verkliga hot och utredningar; Rapid7 Cloud Event Data Harvesting som ger insyn i förändringar som gjorts i molnresurser; och tredjepartsintegrationer och ekosystem, samt orkestrerings- och automatiseringslösningar. Företaget erbjuder också olika plattformar, inklusive Rapid7 managed threat complete som består av managed detection response som levererar end-to-end hotdetektering och svar; Incident Command, en lösning för hantering av säkerhetsinformation och händelser samt utökad detektering och svar; Incident Response Services för att förbereda och svara på potentiella intrång; Threat Intelligence; Managed Digital Risk Protection; Exposure Command, en exponeringshantering för att ge synlighet för attackytan; och Command Essentials för att ge stark säkerhet för arbetsbelastningar med hjälp av synlighet i realtid, identitetsanalys och automatiserade åtgärder.
Rapid7, Inc. Sammanfattning av grunderna
| RPD grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$497.22m |
| Vinst(TTM) | US$22.41m |
| Intäkter(TTM) | US$859.23m |
Är RPD övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| RPD resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$859.23m |
| Kostnad för intäkter | US$260.31m |
| Bruttovinst | US$598.92m |
| Övriga kostnader | US$576.52m |
| Intäkter | US$22.41m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.34 |
| Bruttomarginal | 69.70% |
| Nettovinstmarginal | 2.61% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 511.1% |
Hur har RPD utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 19:01 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Rapid7, Inc. bevakas av 39 analytiker. 25 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Shrenik Kothari | Baird |
| Saket Kalia | Barclays |
| Rahul Chopra | Berenberg |