Allot (ALLT) Aktievy
Allot Ltd., tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar, säljer och marknadsför lösningar för nätverksintelligens och säkerhet i Israel, Europa, Asien, Oceanien, Nord- och Sydamerika, Mellanöstern och Afrika. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 3/6 |
| Tidigare resultat | 3/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
ALLT Community Fair Values
See what 41 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Allot Ltd. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$8.16 |
| 52 veckors högsta | US$11.92 |
| 52 veckors lägsta | US$6.12 |
| Beta | 1.47 |
| 1 månads förändring | 12.86% |
| 3 månaders förändring | 28.71% |
| 1 års förändring | -5.34% |
| 3 års förändring | 198.90% |
| 5 års förändring | -56.62% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -40.91% |
Senaste nyheter och uppdateringar
ALLT: SECaaS ARR Execution And 2026 Revenue Guidance Will Support Upside
Narrative Update on Allot Analysts have adjusted their views on Allot, with recent price targets ranging from $11 to $19 as they factor in updated SECaaS ARR expectations, market contraction commentary, and the implications of the latest results and guidance. Analyst Commentary Recent research shows a split in how analysts are framing Allot's outlook, with target prices spanning from $11 to $19 as they react to updated SECaaS ARR assumptions and commentary on market conditions.ALLT: SECaaS Recurring Revenue And 2026 ARR Outlook Will Drive Upside
Narrative Update Allot's consolidated analyst price target has shifted modestly, reflecting a mix of higher targets up to $19 and lower ones to $11, as analysts factor in updated SECaaS ARR estimates, an expanding customer pipeline, and the ongoing transition toward a security focused model. Analyst Commentary Recent research points to a split in views on Allot, with some analysts focusing on upside tied to SECaaS and recurring revenue, and others taking a more guarded stance around sector conditions and valuation risk.Allot: Multiple Inflection Points Support An $18.50 SOTP
Summary Allot Ltd. (ALLT) is entering a multi-year growth cycle, driven by surging SECaaS ARR (+69% YoY) and robust DNI bookings, with $88 million net cash and zero debt. Our $18.50 SOTP price target is based on 2025 trailing numbers, with potential upside from accelerating Verizon and Vodafone SECaaS adoption. CRPO now covers 97% of 2026 DNI revenue guidance versus 52% - 66% historically, signaling unprecedented forward visibility and suggesting management's outlook is highly conservative. AI-driven cyberthreats and traffic growth structurally benefit ALLT, reinforcing its competitive moat and positioning both SECaaS and DNI for sustained outperformance. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| ALLT | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 6.0% | 8.5% | 1.5% |
| 1Y | -5.3% | -0.7% | 28.6% |
Avkastning vs industri: ALLT matchade US Software branschen som gav -0.7 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ALLT presterade sämre än US marknaden som gav 28.6 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ALLT volatility | |
|---|---|
| ALLT Average Weekly Movement | 7.4% |
| Software Industry Average Movement | 9.7% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.8% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: ALLT har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: ALLT s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1996 | 362 | Eyal Harari | www.allot.com |
Allot Ltd., tillsammans med sina dotterbolag, utvecklar, säljer och marknadsför nätverksintelligens och säkerhetslösningar i Israel, Europa, Asien, Oceanien, Nord- och Sydamerika, Mellanöstern och Afrika. Bolagets plattform Allot Secure Management, som tillhandahåller en end-to-end infrastruktur för säkerhetshantering, består av Allot NetworkSecure, Allot HomeSecure, Allot DNSecure, Allot IoTSecure, Allot EndpointSecure och Allot BusinessSecure, samt Allot Secure Cloud och Allot Network Protection as a Service. Företaget tillhandahåller också DDoS Secure, en lösning som erbjuder tjänster för upptäckt och begränsning av attacker; NetProtect som erbjuder skydd mot attacker med flera vektorer mot nätinfrastruktur, abonnenter och applikationer; 5GNetProtect, en lösning för 5G SA-arkitektur; AllotSmart-lösningar, som inkluderar Smart5G, SmartVisibility, SmartTraffic QoE, SmartPCC och SmartSentinel, som gör det möjligt för telekommunikationsleverantörer att uppfylla en rad regulatoriska krav som syftar till att hjälpa myndigheter att säkra allmänheten; och Allot NetXplorer, som tillhandahåller en central åtkomstpunkt för nätövergripande övervakning, rapportering, analys, felsökning, redovisning och tillhandahållande av policyer för tjänstekvalitet.
Allot Ltd. Sammanfattning av grunderna
| ALLT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$388.45m |
| Vinst(TTM) | US$5.98m |
| Intäkter(TTM) | US$105.27m |
Är ALLT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ALLT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$105.27m |
| Kostnad för intäkter | US$30.02m |
| Bruttovinst | US$75.25m |
| Övriga kostnader | US$69.27m |
| Intäkter | US$5.98m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.12 |
| Bruttomarginal | 71.48% |
| Nettovinstmarginal | 5.68% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har ALLT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/29 18:08 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/29 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Allot Ltd. bevakas av 15 analytiker. 6 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Joseph Wolf | Barclays |
| Tal Liani | BofA Global Research |
| Jonathan Ruykhaver | Cantor Fitzgerald & Co. |