Entrada Therapeutics (TRDA) Aktievy
Entrada Therapeutics, Inc. är ett biofarmaceutiskt företag i klinisk fas som siktar på att förändra patienternas liv genom att etablera en ny klass av läkemedel som påverkar intracellulära mål som länge har ansetts vara otillgängliga. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
TRDA Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Entrada Therapeutics, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$6.63 |
| 52 veckors högsta | US$16.45 |
| 52 veckors lägsta | US$4.93 |
| Beta | -0.085 |
| 1 månads förändring | -48.84% |
| 3 månaders förändring | -48.16% |
| 1 års förändring | -14.67% |
| 3 års förändring | -42.15% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -72.32% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| TRDA | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 9.8% | 2.9% | 2.5% |
| 1Y | -14.7% | 33.0% | 26.4% |
Avkastning vs industri: TRDA presterade sämre än US Biotechs branschen som gav 33 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: TRDA presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| TRDA volatility | |
|---|---|
| TRDA Average Weekly Movement | 18.8% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: TRDA s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: TRDA s veckovolatilitet har ökat från 12% till 19% under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2016 | 152 | Dipal Doshi | www.entradatx.com |
Entrada Therapeutics, Inc. är ett biofarmaceutiskt företag i klinisk fas som strävar efter att förändra patienternas liv genom att etablera en ny klass av läkemedel som engagerar intracellulära mål som länge har ansetts vara otillgängliga. Bolagets läkemedelskandidater, Endosomal Escape Vehicle, är baserade på en ny behandlingsmetod; en robust utvecklingsportfölj av genetiska läkemedel för potentiell behandling av neuromuskulära och ärftliga näthinnesjukdomar. Bolagets prekliniska produkter omfattar ENTR-601-44, ENTR-601-45 och VX-670.
Entrada Therapeutics, Inc. Sammanfattning av grunderna
| TRDA grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$241.42m |
| Vinst(TTM) | -US$166.12m |
| Intäkter(TTM) | US$5.74m |
Är TRDA övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| TRDA resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$5.74m |
| Kostnad för intäkter | US$141.55m |
| Bruttovinst | -US$135.81m |
| Övriga kostnader | US$30.31m |
| Intäkter | -US$166.12m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -4.61 |
| Bruttomarginal | -2,366.87% |
| Nettovinstmarginal | -2,895.05% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har TRDA utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 23:01 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Entrada Therapeutics, Inc. bevakas av 10 analytiker. 8 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Ioannis Souroutzidis | Cantor Fitzgerald & Co. |
| Paul Choi | Goldman Sachs |
| Debjit Chattopadhyay | Guggenheim Securities, LLC |