PBF Energy (PBF) Aktievy
PBF Energy Inc. bedriver genom sina dotterbolag verksamhet inom raffinering och leverans av petroleumprodukter. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 2/6 |
| Finansiell hälsa | 4/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
Belöningar
Riskanalys
PBF Community Fair Values
See what 21 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
PBF Energy Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$38.26 |
| 52 veckors högsta | US$52.18 |
| 52 veckors lägsta | US$17.53 |
| Beta | 0.14 |
| 1 månads förändring | -6.09% |
| 3 månaders förändring | 9.35% |
| 1 års förändring | 88.01% |
| 3 års förändring | -0.73% |
| 5 års förändring | 122.18% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 45.75% |
Senaste nyheter och uppdateringar
PBF: Higher Oil Price Assumptions Will Support West Coast Margin Upside
Analysts have modestly lifted the implied fair value for PBF Energy to about $60.58 per share. This reflects updated views on revenue growth, profit margins, and a lower assumed future P/E multiple, alongside a mixed but generally higher set of recent Street price targets around the $40 to $45 range.PBF Energy: Operational Concerns Limit Macro Upside
Summary PBF Energy benefits from elevated crack spreads due to geopolitical disruptions, driving windfall profits and strong near-term financials. Operational reliability is a growing concern, with recent refinery incidents highlighting risks from aggressive cost-cutting and smaller scale versus peers. PBF maintains excellent liquidity and is prioritizing debt reduction, targeting net debt to capital below 20% from the current 36% by 2027. I maintain a 'hold' on PBF, favoring larger, more diversified refiners unless shares pull back closer to $36. Read the full article on Seeking AlphaSolid Earnings May Not Tell The Whole Story For PBF Energy (NYSE:PBF)
PBF Energy Inc. ( NYSE:PBF ) just released a solid earnings report, and the stock displayed some strength. However, we...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| PBF | US Oil and Gas | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -10.5% | -2.0% | 1.2% |
| 1Y | 88.0% | 37.4% | 28.7% |
Avkastning vs industri: PBF översteg US Oil and Gas branschen som gav 37.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: PBF översteg US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| PBF volatility | |
|---|---|
| PBF Average Weekly Movement | 10.7% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: PBF har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: PBF s veckovolatilitet ( 11% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2008 | 3,678 | Matt Lucey | www.pbfenergy.com |
PBF Energy Inc. bedriver, genom sina dotterbolag, verksamhet inom raffinering och leverans av petroleumprodukter. Verksamheten bedrivs genom två segment, Raffinering och Logistik. Bolaget producerar bensin, lågsvavlig diesel, eldningsolja, jetbränsle, smörjmedel, petrokemiska produkter och asfalt, dieselbränsle samt transportbränslen utan varumärke, petrokemiska råvaror, blandningskomponenter och andra petroleumprodukter.
PBF Energy Inc. Sammanfattning av grunderna
| PBF grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$4.79b |
| Vinst(TTM) | US$441.50m |
| Intäkter(TTM) | US$30.17b |
Är PBF övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| PBF resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$30.17b |
| Kostnad för intäkter | US$29.64b |
| Bruttovinst | US$534.80m |
| Övriga kostnader | US$93.30m |
| Intäkter | US$441.50m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 3.73 |
| Bruttomarginal | 1.77% |
| Nettovinstmarginal | 1.46% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 49.6% |
Hur har PBF utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger PBF en tillförlitlig utdelning?
Se PBF utdelningshistorik och jämförelsetal| PBF Energy datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | May 14 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | May 29 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 13 days |
| Dagar till utdelningsdag | 2 days |
Ger PBF en tillförlitlig utdelning?
Se PBF utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 21:31 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
PBF Energy Inc. bevakas av 24 analytiker. 11 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Yim Cheng | Barclays |
| Phillip Jungwirth | BMO Capital Markets Equity Research |
| Jean Ann Salisbury | BofA Global Research |