HighPeak Energy (HPK) Aktievy
HighPeak Energy, Inc. är ett oberoende prospekterings- och produktionsbolag för råolja och naturgas. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 1/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
HPK Community Fair Values
See what 12 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
HighPeak Energy, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$7.06 |
| 52 veckors högsta | US$12.00 |
| 52 veckors lägsta | US$3.85 |
| Beta | 0.34 |
| 1 månads förändring | 13.32% |
| 3 månaders förändring | 41.77% |
| 1 års förändring | -28.90% |
| 3 års förändring | -47.31% |
| 5 års förändring | -29.89% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -27.14% |
Senaste nyheter och uppdateringar
HPK: Future Upside Will Depend On Higher Brent Deck Assumptions
Analysts have adjusted their HighPeak Energy price targets, with recent updates reflecting shifts in oil price assumptions and company profitability that change the implied fair value from about $7.88 to $10.00 per share. Analyst Commentary Recent research shows analysts adjusting their views on HighPeak Energy as they update oil price assumptions and reassess how those feed into valuation and execution risk.HPK: Future Upside Will Rely On Brent Decks And Margin Resilience
Analysts now see HighPeak Energy's fair value holding at $7.88 per share, with recent price target adjustments reflecting updated oil price assumptions and revised expectations for discount rates, revenue trends, profit margins and future P/E multiples. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts see room for upside to HighPeak Energy's valuation as higher long term Brent oil price assumptions, such as the US$77.50 forecast for 2026, filter into discounted cash flow models and price targets.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| HPK | US Oil and Gas | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -13.1% | -2.0% | 1.2% |
| 1Y | -28.9% | 37.4% | 28.7% |
Avkastning vs industri: HPK presterade sämre än US Oil and Gas branschen som gav 37.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: HPK presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| HPK volatility | |
|---|---|
| HPK Average Weekly Movement | 12.6% |
| Oil and Gas Industry Average Movement | 6.2% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: HPK s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: HPK s veckovolatilitet ( 13% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2019 | 50 | Mike Hollis | www.highpeakenergy.com |
HighPeak Energy, Inc. är ett oberoende prospekterings- och produktionsbolag för råolja och naturgas. Det bedriver prospektering, utveckling och produktion av råolja, naturgas och naturgasvätskor i Permian Basin i västra Texas och östra New Mexico. Företaget var tidigare känt som HPK Energy, LP och bytte namn till HighPeak Energy, Inc. i augusti 2020.
HighPeak Energy, Inc. Sammanfattning av grunderna
| HPK grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$991.91m |
| Vinst(TTM) | -US$143.37m |
| Intäkter(TTM) | US$806.93m |
Är HPK övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| HPK resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$806.93m |
| Kostnad för intäkter | US$238.70m |
| Bruttovinst | US$568.24m |
| Övriga kostnader | US$711.61m |
| Intäkter | -US$143.37m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -1.13 |
| Bruttomarginal | 70.42% |
| Nettovinstmarginal | -17.77% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 80.9% |
Hur har HPK utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 23:43 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
HighPeak Energy, Inc. bevakas av 4 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Noah Hungness | BofA Global Research |
| Nicholas Pope | Roth Capital Partners |
| Gabriele Sorbara | Siebert Williams Shank & Co., LLC |