Synergie (SDG) Aktievy
Synergie SE tillhandahåller tjänster inom personaladministration och personalutveckling för företag och institutioner i Frankrike, Belgien, övriga Nord- och Östeuropa, Italien, Spanien, Portugal, Kanada och Australien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 1/6 |
| Tidigare resultat | 1/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 2/6 |
Belöningar
Riskanalys
Inga risker upptäckta för SDG från våra riskkontroller.
SDG Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Synergie SE Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €30.30 |
| 52 veckors högsta | €35.30 |
| 52 veckors lägsta | €26.30 |
| Beta | 0.90 |
| 1 månads förändring | 6.32% |
| 3 månaders förändring | 6.32% |
| 1 års förändring | -8.18% |
| 3 års förändring | -9.82% |
| 5 års förändring | -18.44% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 3,603.41% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| SDG | FR Professional Services | FR Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 5.6% | 0.6% | 3.4% |
| 1Y | -8.2% | -12.9% | 1.9% |
Avkastning vs industri: SDG översteg French Professional Services branschen som gav -12.9 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: SDG presterade sämre än French marknaden som gav 1.9 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| SDG volatility | |
|---|---|
| SDG Average Weekly Movement | 3.5% |
| Professional Services Industry Average Movement | 4.4% |
| Market Average Movement | 5.5% |
| 10% most volatile stocks in FR Market | 10.7% |
| 10% least volatile stocks in FR Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: SDG har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för French.
Volatilitet över tid: SDG s veckovolatilitet ( 3% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1969 | 5,501 | Victorien Vaney | www.synergie.com |
Synergie SE tillhandahåller tjänster inom personaladministration och personalutveckling för företag och institutioner i Frankrike, Belgien, övriga Nord- och Östeuropa, Italien, Spanien, Portugal, Kanada och Australien. Företaget erbjuder tjänster inom vikariat, rekrytering, outplacement, social engineering, konsultation och utbildning. Företaget betjänar olika specialiserade sektorer och branscher, till exempel förnybar energi, transport och logistik, bygg- och anläggningsverksamhet, hälso- och sjukvård, livsmedelsindustrin och den tertiära sektorn.
Synergie SE Sammanfattning av grunderna
| SDG grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €688.86m |
| Vinst(TTM) | €54.22m |
| Intäkter(TTM) | €3.24b |
Är SDG övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| SDG resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €3.24b |
| Kostnad för intäkter | €2.93b |
| Bruttovinst | €315.97m |
| Övriga kostnader | €261.76m |
| Intäkter | €54.22m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Jul 22, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 2.38 |
| Bruttomarginal | 9.75% |
| Nettovinstmarginal | 1.67% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 5.4% |
Hur har SDG utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Ger SDG en tillförlitlig utdelning?
Se SDG utdelningshistorik och jämförelsetal| Synergie datum för utdelning | |
|---|---|
| Ex utdelningsdag | Jun 29 2026 |
| Utbetalningsdag för utdelning | Jul 01 2026 |
| Dagar till Ex-utdelning | 33 days |
| Dagar till utdelningsdag | 35 days |
Ger SDG en tillförlitlig utdelning?
Se SDG utdelningshistorik och jämförelsetalFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 16:04 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/25 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Synergie SE bevakas av 3 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Alexis Torchia | Degroof Petercam |
| Guillaume Cuvillier | Gilbert Dupont |
| Jean-Francois Granjon | ODDO BHF Corporate & Markets |