Noratis (NUVA) Aktievy
Noratis AG är ett fastighetsbolag som investerar i, utvecklar, förvaltar och säljer portföljer av bostadsfastigheter i Tyskland. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 5/6 |
| Framtida tillväxt | 4/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
NUVA Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Noratis AG Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €0.18 |
| 52 veckors högsta | €1.43 |
| 52 veckors lägsta | €0.14 |
| Beta | 0.48 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | -34.42% |
| 1 års förändring | -76.79% |
| 3 års förändring | -98.23% |
| 5 års förändring | -99.13% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -98.92% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Take Care Before Jumping Onto Noratis AG (ETR:NUVA) Even Though It's 28% Cheaper
The Noratis AG ( ETR:NUVA ) share price has softened a substantial 28% over the previous 30 days, handing back much of...Further Upside For Noratis AG (ETR:NUVA) Shares Could Introduce Price Risks After 33% Bounce
Those holding Noratis AG ( ETR:NUVA ) shares would be relieved that the share price has rebounded 33% in the last...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| NUVA | DE Real Estate | DE Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | -0.8% | 2.8% |
| 1Y | -76.8% | -18.3% | 1.4% |
Avkastning vs industri: NUVA presterade sämre än German Real Estate branschen som gav -18.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: NUVA presterade sämre än German marknaden som gav 1.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| NUVA volatility | |
|---|---|
| NUVA Average Weekly Movement | n/a |
| Real Estate Industry Average Movement | 5.4% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stabil aktiekurs: NUVA s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för German.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa NUVA s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2002 | 41 | Kim Andersson | www.noratis.de |
Noratis AG är ett fastighetsbolag som investerar i, utvecklar, förvaltar och säljer portföljer med bostadsfastigheter i Tyskland. Bolaget fokuserar främst på en portfölj med lägenheter, bostadsområden och bostadsgårdar. Bolaget investerar även i butiksfastigheter.
Noratis AG Sammanfattning av grunderna
| NUVA grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €2.46m |
| Vinst(TTM) | -€20.73m |
| Intäkter(TTM) | €68.25m |
Är NUVA övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| NUVA resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €68.25m |
| Kostnad för intäkter | €56.33m |
| Bruttovinst | €11.93m |
| Övriga kostnader | €32.66m |
| Intäkter | -€20.73m |
Senast redovisade vinst
Jun 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -1.53 |
| Bruttomarginal | 17.48% |
| Nettovinstmarginal | -30.37% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 632.2% |
Hur har NUVA utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 06:30 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/03/05 00:00 |
| Intäkter | 2025/06/30 |
| Årlig intjäning | 2024/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Noratis AG bevakas av 3 analytiker. 1 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Adam Jakubowski | SMC Research |
| Ulf van Lengerich | Solventis Wertpapierhandelsbank GmbH |
| Philipp Kaiser | Warburg Research GmbH |