Top Glove Corporation Bhd (TOPGLOV) Stock Overview
An investment holding company, engages in the manufacture, trade, and sale of gloves in Malaysia, Thailand, the People’s Republic of China, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 3/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 0/6 |
TOPGLOV Community Fair Values
See what 38 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Top Glove Corporation Bhd. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | RM 0.78 |
| 52 Week High | RM 0.88 |
| 52 Week Low | RM 0.53 |
| Beta | 0.39 |
| 1 Month Change | 6.85% |
| 3 Month Change | 32.20% |
| 1 Year Change | -8.24% |
| 3 Year Change | -35.00% |
| 5 Year Change | -85.31% |
| Change since IPO | 5,200.35% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| TOPGLOV | MY Medical Equipment | MY Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 2.6% | 1.9% | -0.08% |
| 1Y | -8.2% | -27.8% | 9.7% |
Return vs Industry: TOPGLOV exceeded the MY Medical Equipment industry which returned -27.8% over the past year.
Return vs Market: TOPGLOV underperformed the MY Market which returned 9.7% over the past year.
Price Volatility
| TOPGLOV volatility | |
|---|---|
| TOPGLOV Average Weekly Movement | 9.3% |
| Medical Equipment Industry Average Movement | 9.5% |
| Market Average Movement | 5.9% |
| 10% most volatile stocks in MY Market | 11.8% |
| 10% least volatile stocks in MY Market | 2.8% |
Stable Share Price: TOPGLOV's share price has been volatile over the past 3 months compared to the MY market.
Volatility Over Time: TOPGLOV's weekly volatility (9%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of MY stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1991 | 10,200 | Yong Ng | www.topglove.com |
Top Glove Corporation Bhd., an investment holding company, engages in the manufacture, trade, and sale of gloves in Malaysia, Thailand, the People’s Republic of China, and internationally. It offers nitrile, latex, surgical, rubber, examination, medical, and vinyl gloves; concentrate and synthetic latex, formers, chemicals and chemical compounds, rubber dental dams, exercise bands, condoms, and rubber related products; packaging materials, boxes, and cartons; and disposable and medical face masks, engineering parts and rubber glove machinery, functional fillers, healthcare products, and home care and personal care products. The company also provides property investment and consultancy services, and electrical engineering works; clinical and specialist medical services; analytical, medical related consultancy, emergency medical, advisory, accommodation, management and trading, and value added services; financial and treasury services; management services in plantation sector; processing of plantation produce; and industrial forest plantation services, as well as forestry and industry services.
Top Glove Corporation Bhd. Fundamentals Summary
| TOPGLOV fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | RM 6.25b |
| Earnings (TTM) | RM 138.91m |
| Revenue (TTM) | RM 3.61b |
Is TOPGLOV overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| TOPGLOV income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | RM 3.61b |
| Cost of Revenue | RM 3.09b |
| Gross Profit | RM 524.05m |
| Other Expenses | RM 385.14m |
| Earnings | RM 138.91m |
Last Reported Earnings
Feb 28, 2026
Next Earnings Date
Jun 18, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.017 |
| Gross Margin | 14.51% |
| Net Profit Margin | 3.85% |
| Debt/Equity Ratio | 17.5% |
How did TOPGLOV perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/17 22:43 |
| End of Day Share Price | 2026/05/15 00:00 |
| Earnings | 2026/02/28 |
| Annual Earnings | 2025/08/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Top Glove Corporation Bhd. is covered by 29 analysts. 15 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Ken-Wern Lim | Affin Hwang Investment Bank |
| Nafisah Azmi | AmInvestment Bank Berhad |
| Pak Thong | AmInvestment Bank Berhad |