Jordan Islamic Bank (JOIB) Stock Overview
Provides financial, banking, and investment services in Jordan. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 3/6 |
JOIB Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Jordan Islamic Bank Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | د.أ4.68 |
| 52 Week High | د.أ5.14 |
| 52 Week Low | د.أ4.05 |
| Beta | 0.065 |
| 1 Month Change | -3.90% |
| 3 Month Change | -5.07% |
| 1 Year Change | 14.99% |
| 3 Year Change | 18.78% |
| 5 Year Change | 58.64% |
| Change since IPO | 1,005.70% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| JOIB | JO Banks | JO Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.9% | -0.04% | 0.7% |
| 1Y | 15.0% | 41.1% | 56.9% |
Return vs Industry: JOIB underperformed the JO Banks industry which returned 41% over the past year.
Return vs Market: JOIB underperformed the JO Market which returned 57.5% over the past year.
Price Volatility
| JOIB volatility | |
|---|---|
| JOIB Average Weekly Movement | 1.8% |
| Banks Industry Average Movement | 3.3% |
| Market Average Movement | 4.0% |
| 10% most volatile stocks in JO Market | 5.9% |
| 10% least volatile stocks in JO Market | 2.6% |
Stable Share Price: JOIB has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the JO market.
Volatility Over Time: JOIB's weekly volatility (2%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1978 | 2,445 | Hussein Mohammad Saifan | www.jordanislamicbank.com |
Jordan Islamic Bank, together with its subsidiaries, provides financial, banking, and investment services in Jordan. The company provides current, salary current, demand, saving, call, term, notice, investment by proxy, and fund accounts; and house, car, and furniture financing services. It also offers Murabaha sale, installment sale, and musawama products; and investment services, such as craftsmen financing, Musharaka, and Mudaraba, as well as buys, sells, and rents real estate properties.
Jordan Islamic Bank Fundamentals Summary
| JOIB fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | د.أ936.00m |
| Earnings (TTM) | د.أ72.77m |
| Revenue (TTM) | د.أ216.97m |
Is JOIB overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| JOIB income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | د.أ216.97m |
| Cost of Revenue | د.أ0 |
| Gross Profit | د.أ216.97m |
| Other Expenses | د.أ144.19m |
| Earnings | د.أ72.77m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.36 |
| Gross Margin | 100.00% |
| Net Profit Margin | 33.54% |
| Debt/Equity Ratio | 0% |
How did JOIB perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/11 03:53 |
| End of Day Share Price | 2026/05/11 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Jordan Islamic Bank is covered by 1 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Jaap Meijer | Arqaam Capital Research Offshore S.A.L. |