Netfonds (NF40) Stock Overview
Provides advisory services for the financial and insurance sectors in Germany. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 0/6 |
| Future Growth | 5/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
NF40 Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Netfonds AG Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €75.24 |
| 52 Week High | €78.25 |
| 52 Week Low | €74.00 |
| Beta | -0.59 |
| 1 Month Change | -1.84% |
| 3 Month Change | n/a |
| 1 Year Change | n/a |
| 3 Year Change | n/a |
| 5 Year Change | n/a |
| Change since IPO | -3.85% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| NF40 | DE Capital Markets | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.2% | 2.8% | 2.8% |
| 1Y | n/a | 3.7% | 1.4% |
Return vs Industry: Insufficient data to determine how NF40 performed against the German Capital Markets industry.
Return vs Market: Insufficient data to determine how NF40 performed against the German Market.
Price Volatility
| NF40 volatility | |
|---|---|
| NF40 Average Weekly Movement | 3.6% |
| Capital Markets Industry Average Movement | 4.9% |
| Market Average Movement | 6.0% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 12.8% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: NF40 has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: Insufficient data to determine NF40's volatility change over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2000 | 359 | Martin Steinmeyer | www.netfonds.de |
Netfonds AG, together with its subsidiaries, provides advisory services for the financial and insurance sectors in Germany. The company offers traditional asset management for private clients; and portfolio management of investment funds. It also operates a B2B platform in the finance and insurance sectors; and as a B2B2C service provider.
Netfonds AG Fundamentals Summary
| NF40 fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €178.99m |
| Earnings (TTM) | €3.43m |
| Revenue (TTM) | €239.33m |
Is NF40 overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| NF40 income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €239.33m |
| Cost of Revenue | €216.19m |
| Gross Profit | €23.14m |
| Other Expenses | €19.71m |
| Earnings | €3.43m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2024
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 1.47 |
| Gross Margin | 9.67% |
| Net Profit Margin | 1.43% |
| Debt/Equity Ratio | 105.5% |
How did NF40 perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/27 21:19 |
| End of Day Share Price | 2026/05/27 00:00 |
| Earnings | 2024/12/31 |
| Annual Earnings | 2024/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Netfonds AG is covered by 4 analysts. 3 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Christoph Hoffmann | Montega AG |
| Christian Bruns | Montega AG |
| Frederik Jarchow | NuWays AG |