MPC Münchmeyer Petersen Capital (MPCK) Stock Overview
A publicly owned investment manager. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 5/6 |
| Future Growth | 2/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 3/6 |
MPCK Community Fair Values
See what 6 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
MPC Münchmeyer Petersen Capital AG Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | €5.48 |
| 52 Week High | €5.80 |
| 52 Week Low | €4.46 |
| Beta | 0.24 |
| 1 Month Change | 7.03% |
| 3 Month Change | 10.04% |
| 1 Year Change | 1.48% |
| 3 Year Change | 75.64% |
| 5 Year Change | 79.09% |
| Change since IPO | -98.29% |
Recent News & Updates
MPCK: New Maritime Platform And 2026 Guidance Will Support Earnings Power
Analysts have kept their price target for MPC Münchmeyer Petersen Capital broadly unchanged at approximately €5.80, reflecting only minor adjustments to assumptions on the discount rate, revenue growth, profit margins and future P/E. What's in the News MPC Münchmeyer Petersen Capital issued consolidated revenue guidance for fiscal 2026, with a range of €45 million to €50 million for the group (company guidance).MPCK: New Maritime Platform Will Support Future Earnings Power
Analysts have trimmed their price target on MPC Münchmeyer Petersen Capital to €5.80 from €7.00, citing updated assumptions for revenue growth, profit margins and future P/E. These revisions now reflect a slightly lower fair value and a marginally adjusted discount rate.Recent updates
Shareholder Returns
| MPCK | DE Capital Markets | DE Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.7% | -1.3% | 0.7% |
| 1Y | 1.5% | 3.3% | 2.0% |
Return vs Industry: MPCK underperformed the German Capital Markets industry which returned 3.3% over the past year.
Return vs Market: MPCK matched the German Market which returned 2% over the past year.
Price Volatility
| MPCK volatility | |
|---|---|
| MPCK Average Weekly Movement | 3.2% |
| Capital Markets Industry Average Movement | 4.8% |
| Market Average Movement | 6.1% |
| 10% most volatile stocks in DE Market | 13.1% |
| 10% least volatile stocks in DE Market | 2.7% |
Stable Share Price: MPCK has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the German market.
Volatility Over Time: MPCK's weekly volatility (3%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1994 | 193 | Constantin Baack | www.mpc-capital.com |
MPC Münchmeyer Petersen Capital AG is a publicly owned investment manager. The firm engages in the development, marketing, and management of investment products for private investors. Its product range comprises various yield-oriented and tax-optimized investments in the areas of shipping, real estate, maritime and energy infrastructure sectors.
MPC Münchmeyer Petersen Capital AG Fundamentals Summary
| MPCK fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | €193.16m |
| Earnings (TTM) | €23.27m |
| Revenue (TTM) | €43.15m |
Is MPCK overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| MPCK income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | €43.15m |
| Cost of Revenue | €3.76m |
| Gross Profit | €39.39m |
| Other Expenses | €16.12m |
| Earnings | €23.27m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
Sep 03, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.66 |
| Gross Margin | 91.29% |
| Net Profit Margin | 53.93% |
| Debt/Equity Ratio | 2.9% |
How did MPCK perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Does MPCK pay a reliable dividends?
See MPCK dividend history and benchmarks| MPC Münchmeyer Petersen Capital dividend dates | |
|---|---|
| Ex Dividend Date | Aug 31 2026 |
| Dividend Pay Date | Sep 02 2026 |
| Days until Ex dividend | 92 days |
| Days until Dividend pay date | 94 days |
Does MPCK pay a reliable dividends?
See MPCK dividend history and benchmarksCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/31 01:30 |
| End of Day Share Price | 2026/05/29 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
MPC Münchmeyer Petersen Capital AG is covered by 7 analysts. 3 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Gunnar Cohrs | Berenberg |
| Martin Comtesse | Berenberg |
| Christoph Hoffmann | Montega AG |