Bravura Solutions(BVS)株式概要
Bravura Solutions Limitedは、オーストラリア、英国、ニュージーランド、そして世界各国において、ウェルス・マネジメントおよび証券代行業界向けのソフトウェア・ソリューションを提供している。 詳細
BVS Community Fair Values
See what 18 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Bravura Solutions Limited 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | AU$2.28 |
| 52週高値 | AU$3.51 |
| 52週安値 | AU$1.76 |
| ベータ | -0.023 |
| 1ヶ月の変化 | 6.54% |
| 3ヶ月変化 | 23.24% |
| 1年変化 | 6.05% |
| 3年間の変化 | 406.67% |
| 5年間の変化 | -33.53% |
| IPOからの変化 | 82.40% |
最新ニュース
BVS: Upgraded Outlook And Dividends Are Expected To Support Future Rebound
Analysts have adjusted their price target on Bravura Solutions to A$3.66, citing updated assumptions for discount rate, revenue growth, profit margins and future P/E that reflect revised views on the stock's risk profile and earnings power. Analyst Commentary Recent Street research around Bravura Solutions has tilted more positive, with bullish analysts highlighting the stock's risk reward profile and earnings power as key reasons for renewed interest.BVS: Upgraded Revenue Outlook And Dividends Will Support Forward Share Performance
Analysts have raised their price target on Bravura Solutions to A$2.68, highlighting an improved revenue growth outlook and a slightly lower discount rate, while keeping profit margin and future P/E assumptions broadly in line with prior expectations. Analyst Commentary Recent research on Bravura Solutions has focused on how the revised A$2.68 price target lines up with the company’s execution risks and its capacity to deliver on the improved revenue outlook.BVS: Higher Earnings Visibility And Dividends May Support Future Share Rebound
Analysts have lifted their A$ price target for Bravura Solutions, citing revised assumptions for improved revenue growth along with slightly lower discount and P/E inputs as the main factors behind the change. Analyst Commentary Bullish analysts are framing the latest A$ price target move for Bravura Solutions as a sign of increasing confidence in the company’s ability to execute on its revenue plans, especially with updated assumptions that point to a stronger top line and a refined valuation framework.BVS: Dividend Payouts And Refined Profitability Assumptions Will Support Forward Share Performance
Analysts have lifted their A$ price target for Bravura Solutions, citing updated assumptions on discount rates and profitability. These changes keep fair value estimates broadly unchanged while refining their outlook for the stock's risk and earnings profile.BVS: Higher Earnings Visibility And Margins May Support Future Share Rebound
Analysts have raised their Bravura Solutions price target from A$3.40 to A$3.66, citing updated assumptions around revenue trends, margins and future P/E that they believe better align the valuation with the company’s earnings profile. Analyst Commentary Bullish analysts point to the revised A$3.66 price target as a reflection of updated views on Bravura Solutions' revenue trends, margins and P/E alignment with its current earnings profile.Recent updates
株主還元
| BVS | AU Software | AU 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.9% | -0.9% | 0.08% |
| 1Y | 6.0% | -48.2% | 3.1% |
業界別リターン: BVS過去 1 年間で-48.2 % の収益を上げたAustralian Software業界を上回りました。
リターン対市場: BVS過去 1 年間で3.1 % の収益を上げたAustralian市場を上回りました。
価格変動
| BVS volatility | |
|---|---|
| BVS Average Weekly Movement | 6.8% |
| Software Industry Average Movement | 11.2% |
| Market Average Movement | 10.4% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.6% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.3% |
安定した株価: BVS 、 Australian市場と比較して、過去 3 か月間で大きな価格変動はありませんでした。
時間の経過による変動: BVSの 週次ボラティリティ ( 7% ) は過去 1 年間安定しています。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 2004 | 973 | Colin Greenhill | www.bravurasolutions.com |
Bravura Solutions Limited は、オーストラリア、英国、ニュージーランド、および国際的なウェルス・マネジメントおよび証券代行業界向けにソフトウェア・ソリューションを提供している。同社は、ファンド取引ネットワークBabel、アセットマネージャーとアセットサービサーのためのデジタルファーストな証券代行プラットフォームRufus、年金ダッシュボードプログラムISP Dashboards Connect、デジタル従業員拠出金処理システムePASS、取引執行、ポートフォリオ管理、アセットサービシングプラットフォームGarradinを提供している;ワークフロー自動化プラットフォーム「Orchestrator」、デジタル(ハイブリッド)・総合アドバイス「Midwinter Advice」、ウェルス・マネジメント・テクノロジー「Sonata」、デジタル・ファースト・ビジネスモデル「Sonata Alta」、投資家ポータル「taWeb」、オープン・アーキテクチャと規制対応マイクロサービスを提供する「Wealth microservices」。また、専門的なコンサルティング・サービスも提供している。同社はウェルス・リタイアメント、アドバイス、生命保険、ファンド・サービス、統合・自動化の各分野にソリューションを提供している。同社は以前Bravura Solutions Holdings Pty Ltdとして知られ、2016年10月にBravura Solutions Limitedに社名を変更した。Bravura Solutions Limitedは2004年に設立され、オーストラリアのシドニーに本社を置いている。
Bravura Solutions Limited 基礎のまとめ
| BVS 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | AU$1.02b |
| 収益(TTM) | AU$38.85m |
| 売上高(TTM) | AU$272.11m |
BVS は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| BVS 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | AU$272.11m |
| 売上原価 | AU$179.32m |
| 売上総利益 | AU$92.79m |
| その他の費用 | AU$53.94m |
| 収益 | AU$38.85m |
直近の収益報告
Dec 31, 2025
次回決算日
該当なし
| 一株当たり利益(EPS) | 0.087 |
| グロス・マージン | 34.10% |
| 純利益率 | 14.28% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 0% |
BVS の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る配当金
企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2026/05/25 15:39 |
| 終値 | 2026/05/25 00:00 |
| 収益 | 2025/12/31 |
| 年間収益 | 2025/06/30 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
Bravura Solutions Limited 4 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。6
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Cameron Halkett | Canaccord Genuity |
| Donald Carducci | J.P. Morgan |
| Michael James | J.P. Morgan |