Kogan.com(KGN)株式概要
Kogan.com Ltdはオーストラリアでオンライン小売業を営んでいる。 詳細
KGN Community Fair Values
See what 18 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
Kogan.com Ltd 競合他社
価格と性能
| 過去の株価 | |
|---|---|
| 現在の株価 | AU$3.44 |
| 52週高値 | AU$4.29 |
| 52週安値 | AU$2.88 |
| ベータ | 1.95 |
| 1ヶ月の変化 | -9.95% |
| 3ヶ月変化 | -4.18% |
| 1年変化 | -14.64% |
| 3年間の変化 | -25.38% |
| 5年間の変化 | -66.27% |
| IPOからの変化 | 129.33% |
最新ニュース
Kogan.com will ride high on a comfortable 8% profit margin despite global inflation and supply issues
Increased medium term inflation, alongside global supply chain challenges and geopolitical uncertainty will constrain the margins of consumer retail businesses. Kogan would be wise to double down on its current approach of targeting higher margin opportunities, even if that leads to reduced market share and slower revenue growth.KGN: Buyback And Fully Franked Dividend Will Support Future Share Returns
Analysts have fine tuned their assumptions on Kogan.com, keeping the fair value estimate steady at A$9.00 while adjusting inputs such as discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E to reflect updated views on the business. What's in the News The Board of Directors authorized a share buyback plan for Kogan.com Ltd on April 24, 2026, signalling an intention to return capital to shareholders over time (Key Developments).KGN: Rising Fully Franked Dividend Will Support Stronger Future Share Performance
Analysts have modestly adjusted their price target on Kogan.com to A$9.00, reflecting updated views on its discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E profile, while keeping fair value unchanged at A$9.00. What's in the News Kogan.com board has declared a fully franked ordinary dividend of A$0.08 per ordinary share for the six months ended December 31, 2025, compared with A$0.07, fully franked, for the first half of fiscal 2025, described as a 14.3% uplift on the prior comparable period (Key Developments).KGN: Higher Dividend And Firmer Margins Will Support Stronger Future Shares
Analysts have reaffirmed their A$ price target for Kogan.com at A$9.00, citing updated assumptions around discount rates, revenue growth, profit margins and future P/E multiples while maintaining the same headline valuation level. What's in the News Kogan.com has announced a fully franked ordinary dividend of A$0.08 per share for the six months ended December 31, 2025, with a record date of March 13, 2026, ex date of March 12, 2026, and payment date of April 30, 2026 (Key Developments).KGN: Higher Dividend Will Mask Compressed Future Earnings Multiple Risk
Analysts have maintained their price target on Kogan.com at A$3.30, reflecting updated assumptions for discount rate, revenue growth, profit margins and a slightly lower future P/E multiple. What's in the News The Board of Kogan.com Ltd has declared a fully franked ordinary dividend of 8.0 cents per Ordinary Share for the six months ended December 31, 2025, compared with 7.0 cents for the first half of fiscal 2025, described as up 14.3% on the prior corresponding period (Key Developments).Recent updates
株主還元
| KGN | AU Multiline Retail | AU 市場 | |
|---|---|---|---|
| 7D | -0.9% | 6.0% | 2.0% |
| 1Y | -14.6% | -8.8% | 3.4% |
業界別リターン: KGN過去 1 年間で-8.8 % の収益を上げたAustralian Multiline Retail業界を下回りました。
リターン対市場: KGNは、過去 1 年間で3.4 % のリターンを上げたAustralian市場を下回りました。
価格変動
| KGN volatility | |
|---|---|
| KGN Average Weekly Movement | 5.7% |
| Multiline Retail Industry Average Movement | 5.6% |
| Market Average Movement | 10.3% |
| 10% most volatile stocks in AU Market | 17.5% |
| 10% least volatile stocks in AU Market | 4.3% |
安定した株価: KGN 、 Australian市場と比較して、過去 3 か月間で大きな価格変動はありませんでした。
時間の経過による変動: KGNの 週次ボラティリティ ( 6% ) は過去 1 年間安定しています。
会社概要
| 設立 | 従業員 | CEO(最高経営責任者 | ウェブサイト |
|---|---|---|---|
| 2006 | n/a | Ruslan Kogan | www.kogancorporate.com |
Kogan.com Ltd はオーストラリアでオンライン小売業を営む。同社は、家電、家庭用品、ハードウェア、玩具、その他、家具、ゲーム、その他エンターテイメント製品など、様々なカテゴリーのブランドを提供し、プライベートブランドも所有・運営している。また、プリペイド携帯電話プランも提供している。さらに、家財保険、自動車保険、ペット保険、生命保険などの一般保険、NBNインターネットプランも提供している。さらに、退職年金基金、クレジットカード、電力・ガスサービスも提供している。同社は、Kogan、Ovela、Fortis、Vostok、Komodoなどの自社ブランドや、アップル、キヤノン、スワン、サムスンなどの第三者ブランドの製品を提供している。同社は2006年に設立され、オーストラリアのメルボルンに本社を置いている。
Kogan.com Ltd 基礎のまとめ
| KGN 基礎統計学 | |
|---|---|
| 時価総額 | AU$330.04m |
| 収益(TTM) | -AU$41.55m |
| 売上高(TTM) | AU$502.97m |
KGN は割高か?
公正価値と評価分析を参照収益と収入
| KGN 損益計算書(TTM) | |
|---|---|
| 収益 | AU$502.97m |
| 売上原価 | AU$304.83m |
| 売上総利益 | AU$198.14m |
| その他の費用 | AU$239.69m |
| 収益 | -AU$41.55m |
直近の収益報告
Dec 31, 2025
次回決算日
該当なし
| 一株当たり利益(EPS) | -0.43 |
| グロス・マージン | 39.39% |
| 純利益率 | -8.26% |
| 有利子負債/自己資本比率 | 0% |
KGN の長期的なパフォーマンスは?
過去の実績と比較を見る配当金
企業分析と財務データの現状
| データ | 最終更新日(UTC時間) |
|---|---|
| 企業分析 | 2026/05/25 07:33 |
| 終値 | 2026/05/25 00:00 |
| 収益 | 2025/12/31 |
| 年間収益 | 2025/06/30 |
データソース
企業分析に使用したデータはS&P Global Market Intelligence LLC のものです。本レポートを作成するための分析モデルでは、以下のデータを使用しています。データは正規化されているため、ソースが利用可能になるまでに時間がかかる場合があります。
| パッケージ | データ | タイムフレーム | 米国ソース例 |
|---|---|---|---|
| 会社財務 | 10年 |
| |
| アナリストのコンセンサス予想 | +プラス3年 |
|
|
| 市場価格 | 30年 |
| |
| 所有権 | 10年 |
| |
| マネジメント | 10年 |
| |
| 主な進展 | 10年 |
|
* 米国証券を対象とした例であり、非米国証券については、同等の規制書式および情報源を使用。
特に断りのない限り、すべての財務データは1年ごとの期間に基づいていますが、四半期ごとに更新されます。これは、TTM(Trailing Twelve Month)またはLTM(Last Twelve Month)データとして知られています。詳細はこちら。
分析モデルとスノーフレーク
本レポートを生成するために使用した分析モデルの詳細は当社のGithubページでご覧いただけます。また、レポートの使用方法に関するガイドやYoutubeのチュートリアルも掲載しています。
シンプリー・ウォールストリート分析モデルを設計・構築した世界トップクラスのチームについてご紹介します。
業界およびセクターの指標
私たちの業界とセクションの指標は、Simply Wall Stによって6時間ごとに計算されます。
アナリスト筋
Kogan.com Ltd 5 これらのアナリストのうち、弊社レポートのインプットとして使用した売上高または利益の予想を提出したのは、 。アナリストの投稿は一日中更新されます。8
| アナリスト | 機関 |
|---|---|
| Chamithri Ratnapala | Bell Potter |
| Ivana Ye | BofA Global Research |
| Owen Humphries | Canaccord Genuity |