Samsara (IOT) Aktievy
Samsara Inc. tillhandahåller lösningar för att koppla data från fysiska verksamheter till sin plattform för uppkopplade verksamheter i USA och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 5/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
IOT Community Fair Values
See what 93 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
Samsara Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$31.57 |
| 52 veckors högsta | US$48.41 |
| 52 veckors lägsta | US$23.38 |
| Beta | 1.28 |
| 1 månads förändring | 7.64% |
| 3 månaders förändring | 9.24% |
| 1 års förändring | -31.04% |
| 3 års förändring | 66.07% |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 27.81% |
Senaste nyheter och uppdateringar
IOT: Recurring Revenue And AI Data Platform Will Support Future Upside
Analysts trimmed the fair value estimate for Samsara to $55.46 from $59.16, reflecting a moderation in revenue growth assumptions, higher margin expectations, and a lower future P/E multiple after a mix of higher and lower Street price targets clustered around strong recent results and recurring revenue trends. Analyst Commentary Street research around Samsara points to generally constructive sentiment, with several bullish analysts raising price targets after recent results and updated guidance.Samsara’s 30% ARR Growth Could Drive 70%+ Upside
Samsara is a pioneering IoT platform company focused on connecting data from physical operations such as transportation, construction, and logistics. In fiscal year 2026 (ending January 2026), Samsara’s annual recurring revenue (ARR) reached $1.89 billion, growing 30% year-over-year.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| IOT | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 4.7% | -1.0% | 1.3% |
| 1Y | -31.0% | -9.4% | 27.7% |
Avkastning vs industri: IOT presterade sämre än US Software branschen som gav -9.4 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: IOT presterade sämre än US marknaden som gav 27.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| IOT volatility | |
|---|---|
| IOT Average Weekly Movement | 9.3% |
| Software Industry Average Movement | 9.5% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.6% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.0% |
Stabil aktiekurs: IOT har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: IOT s veckovolatilitet ( 9% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2015 | 4,100 | Sanjit Biswas | www.samsara.com |
Samsara Inc. tillhandahåller lösningar för att ansluta data från fysiska verksamheter till sin plattform för uppkopplade verksamheter i USA och internationellt. Bolagets Connected Operations Platform omfattar en dataplattform som samlar in, aggregerar och berikar data från bolagets IoT-enheter och ett växande ekosystem av uppkopplade tillgångar och tredjepartssystem, och som har inbyggda funktioner för AI, arbetsflöden och analys, varningar, API-anslutningar samt datasäkerhet och integritet. Bolagets applikationer omfattar videobaserad säkerhet och telematik, som ger insyn i fordonens placering och diagnostik i realtid med GPS-spårning, routing och sändning, bränslehantering, förarigenkänning, användning av elfordon och laddningsplanering, förebyggande underhåll och insikter för att hantera bränsle- och energikostnader.
Samsara Inc. Sammanfattning av grunderna
| IOT grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$17.17b |
| Vinst(TTM) | -US$9.12m |
| Intäkter(TTM) | US$1.62b |
Är IOT övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| IOT resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.62b |
| Kostnad för intäkter | US$375.55m |
| Bruttovinst | US$1.24b |
| Övriga kostnader | US$1.25b |
| Intäkter | -US$9.12m |
Senast redovisade vinst
Jan 31, 2026
Nästa vinstdatum
Jun 04, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | -0.016 |
| Bruttomarginal | 76.80% |
| Nettovinstmarginal | -0.56% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har IOT utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/28 21:49 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/28 00:00 |
| Intäkter | 2026/01/31 |
| Årlig intjäning | 2026/01/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Samsara Inc. bevakas av 23 analytiker. 21 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Elisha Simonetti | Arete Research Services LLP |
| Nay Soe Naing | Berenberg |
| Daniel Jester | BMO Capital Markets Equity Research |