This company has been acquired
Magic Software Enterprises (MGIC) Aktievy
Magic Software Enterprises Ltd. tillhandahåller egenutvecklade applikationer, vertikala mjukvarulösningar, integration av affärsprocesser, outsourcing av mjukvarutjänster för informationsteknik (IT) och molnbaserade tjänster över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 1/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 5/6 |
| Utdelningar | 3/6 |
MGIC Community Fair Values
See what 11 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Magic Software Enterprises Ltd. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$17.38 |
| 52 veckors högsta | US$28.00 |
| 52 veckors lägsta | US$11.65 |
| Beta | 0.75 |
| 1 månads förändring | -36.24% |
| 3 månaders förändring | -23.33% |
| 1 års förändring | 39.04% |
| 3 års förändring | 23.79% |
| 5 års förändring | 10.07% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 541.72% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Merger With Matrix Will Expand Offerings And Strengthen Market Presence
Analysts have raised their price target for Magic Software Enterprises to $18.00, citing better-than-expected revenue growth and improved operational outlook despite some margin pressure. Analyst Commentary Top-line growth exceeded both internal and consensus estimates.Magic Software: Expecting A Reversal Of Negative Mix In Q4
Summary Magic Software delivered solid revenue growth, particularly in Israel, driven by project-based demand, with North America showing a return to even organic growth. Profit growth was temporarily hindered by a negative revenue mix, but a rebound is expected in Q4 as higher-margin software sales pick up. The company raised revenue guidance due to a strong project pipeline. Valuation is in line with parent/peer and sprawling holding company Asseco, trading at a fair ~25-27x PE. It's in line with its own historical midpoint multiple as well. Read the full article on Seeking AlphaRecent updates
Aktieägarnas avkastning
| MGIC | US Software | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.4% | 1.2% | 2.5% |
| 1Y | 39.0% | -9.3% | 26.4% |
Avkastning vs industri: MGIC översteg US Software branschen som gav -9.3 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: MGIC översteg US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| MGIC volatility | |
|---|---|
| MGIC Average Weekly Movement | 10.0% |
| Software Industry Average Movement | 9.3% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: MGIC har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: MGIC s veckovolatilitet ( 10% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1983 | 3,800 | Lior Blik | www.magicsoftware.com |
Magic Software Enterprises Ltd. tillhandahåller egenutvecklade applikationer, vertikala programvarulösningar, integration av affärsprocesser, outsourcing av IT-programvarutjänster och molnbaserade tjänster över hela världen. Verksamheten bedrivs i två segment, Software Services och IT Professional Services. Segmentet Software Services utvecklar, marknadsför, säljer och stödjer egenutvecklade och icke-proprietära applikationsplattformar, mjukvaruapplikationer, lösningar för affärs- och processintegration samt relaterade tjänster.
Magic Software Enterprises Ltd. Sammanfattning av grunderna
| MGIC grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$853.35m |
| Vinst(TTM) | US$39.88m |
| Intäkter(TTM) | US$603.22m |
Är MGIC övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| MGIC resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$603.22m |
| Kostnad för intäkter | US$433.40m |
| Bruttovinst | US$169.82m |
| Övriga kostnader | US$129.94m |
| Intäkter | US$39.88m |
Senast redovisade vinst
Sep 30, 2025
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0.81 |
| Bruttomarginal | 28.15% |
| Nettovinstmarginal | 6.61% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 23.0% |
Hur har MGIC utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/02/25 04:47 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/02/23 00:00 |
| Intäkter | 2025/09/30 |
| Årlig intjäning | 2024/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Magic Software Enterprises Ltd. bevakas av 2 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Bradley Sills | Maxim Group |
| Margaret Niesen Nolan | William Blair & Company L.L.C. |