SNDL (SNDL) Aktievy
SNDL Inc. är verksamt inom produktion, distribution och försäljning av cannabisprodukter för vuxna i Kanada och internationellt. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 6/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
SNDL Community Fair Values
See what 57 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
SNDL Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$1.45 |
| 52 veckors högsta | US$2.89 |
| 52 veckors lägsta | US$1.15 |
| Beta | 0.88 |
| 1 månads förändring | -3.97% |
| 3 månaders förändring | -8.23% |
| 1 års förändring | 11.54% |
| 3 års förändring | 2.11% |
| 5 års förändring | -87.17% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -98.29% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Exclusive Brand Rights And Loyalty Expansion Will Reshape Long Term Retail Earnings Potential
Catalysts About SNDL SNDL operates liquor and cannabis retail networks along with cannabis production and related investments in Canada and the U.S. What are the underlying business or industry changes driving this perspective? The exclusive Canadian production and commercialization rights for Jeeter, a leading U.S. cannabis brand with broad recognition, give SNDL a high-profile product pipeline that can support premium pricing and higher revenue per unit.SNDL: Share Repurchase Program Will Support Future Upside Potential
Analysts have trimmed their price target on SNDL to reflect a shift in modeled fair value from about $4.76 to $4.29, with updated assumptions that include a higher discount rate, more moderate revenue growth, a softer profit margin outlook, and a slightly higher future P/E. What's in the News SNDL completed a share repurchase tranche covering 4,153,358 shares, equal to 1.61% of its share base, between November 3, 2025 and March 9, 2026 (Key Developments).Cannabis And Liquor Headwinds Will Pressure Margins Yet Profit Initiatives Will Gradually Help
Catalysts About SNDL SNDL operates liquor and cannabis retail networks and cannabis production, with additional exposure to U.S. cannabis credit investments through the SunStream platform. What are the underlying business or industry changes driving this perspective?Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| SNDL | US Pharmaceuticals | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0.7% | 2.6% | 2.5% |
| 1Y | 11.5% | 41.5% | 26.4% |
Avkastning vs industri: SNDL presterade sämre än US Pharmaceuticals branschen som gav 41.5 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: SNDL presterade sämre än US marknaden som gav 26.4 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| SNDL volatility | |
|---|---|
| SNDL Average Weekly Movement | 6.9% |
| Pharmaceuticals Industry Average Movement | 9.9% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.5% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: SNDL har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: SNDL s veckovolatilitet ( 7% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 2006 | 2,751 | Zach George | www.sndl.com |
SNDL Inc. bedriver produktion, distribution och försäljning av cannabisprodukter för användning av vuxna i Kanada och internationellt. Verksamheten bedrivs genom fyra segment: Liquor Retail, Cannabis Retail, Cannabis Operations och Investments. Företaget bedriver odling, distribution och försäljning av cannabis för vuxna och för medicinska ändamål, försäljning av vin, öl och spritdrycker genom spritbutiker under varumärkena Wine and Beyond, Ace Liquor och Liquor Depot samt privat försäljning av cannabisprodukter och tillbehör för vuxna genom sina företagsägda, kontrollerade och franchisedrivna cannabisbutiker.
SNDL Inc. Sammanfattning av grunderna
| SNDL grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$374.83m |
| Vinst(TTM) | -US$7.94m |
| Intäkter(TTM) | US$677.70m |
Är SNDL övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| SNDL resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | CA$937.39m |
| Kostnad för intäkter | CA$682.57m |
| Bruttovinst | CA$254.82m |
| Övriga kostnader | CA$265.80m |
| Intäkter | -CA$10.98m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -0.042 |
| Bruttomarginal | 27.18% |
| Nettovinstmarginal | -1.17% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har SNDL utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/27 01:41 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/27 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
SNDL Inc. bevakas av 9 analytiker. 2 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Aaron Grey | Alliance Global Partners |
| Frederico Yokota Choucair Gomes | ATB Cormark |
| David Kideckel | ATB Cormark |