Cartesian Therapeutics (RNAC) Aktievy
Cartesian Therapeutics, Inc. är ett bioteknikföretag i klinisk fas som tillhandahåller mRNA-cellterapier för behandling av autoimmuna sjukdomar. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 2/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
RNAC Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Cartesian Therapeutics, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$6.75 |
| 52 veckors högsta | US$15.57 |
| 52 veckors lägsta | US$5.60 |
| Beta | 0.56 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | -14.45% |
| 1 års förändring | -23.03% |
| 3 års förändring | n/a |
| 5 års förändring | n/a |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -78.97% |
Senaste nyheter och uppdateringar
We Think Cartesian Therapeutics (NASDAQ:RNAC) Needs To Drive Business Growth Carefully
Just because a business does not make any money, does not mean that the stock will go down. For example, biotech and...Cartesian Therapeutics: A Phase 3 mRNA CAR-T Bet
Summary Cartesian Therapeutics receives a buy rating, driven by a differentiated mRNA CAR-T approach for autoimmune diseases and strong insider/institutional support. RNAC’s lead asset, Descartes-08, demonstrated a 7.1-point MG-ADL reduction at 12 months in Phase 2b, surpassing current biologics in durability and efficacy. The ongoing Phase 3 AURORA trial, with FDA SPA agreement and 100 patients, is a pivotal binary catalyst; $126.9M cash runway extends into mid-2027. RNAC’s valuation reflects deep discount to potential, but risks include Phase 3 failure, dilution, and competitive threats from both established and emerging CAR-T players. Read the full article on Seeking AlphaWill Cartesian Therapeutics (NASDAQ:RNAC) Spend Its Cash Wisely?
Just because a business does not make any money, does not mean that the stock will go down. For example, biotech and...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| RNAC | US Biotechs | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 10.8% | 3.1% | 1.2% |
| 1Y | -23.0% | 34.6% | 28.7% |
Avkastning vs industri: RNAC presterade sämre än US Biotechs branschen som gav 34.6 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: RNAC presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| RNAC volatility | |
|---|---|
| RNAC Average Weekly Movement | 15.1% |
| Biotechs Industry Average Movement | 10.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: RNAC s aktiekurs har varit volatil under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: RNAC s veckovolatilitet ( 15% ) har varit stabil under det senaste året, men är fortfarande högre än 75 % av US aktier.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| n/a | 75 | Carsten Brunn | www.cartesiantherapeutics.com |
Cartesian Therapeutics, Inc. är ett bioteknikföretag i klinisk fas som tillhandahåller mRNA-cellterapier för behandling av autoimmuna sjukdomar. Bolagets ledande produktkandidat är Descartes-08, en autolog mRNA chimär antigenreceptor T-cellsterapi (CAR-T) riktad mot B-cellsmognadsantigen (BCMA), som befinner sig i kliniska fas 2b-studier för behandling av autoimmuna sjukdomar, generaliserad myasthenia gravis och systemisk lupus erythematosus, samt sällsynta pediatriska sjukdomar för behandling av juvenil dermatomyosit. Bolaget utvecklar också Descartes-15, som befinner sig i fas 1-studier, en autolog mRNA CAR-T riktad mot BCMA (B cell maturation antigen) för behandling av patienter med multipelt myelom.
Cartesian Therapeutics, Inc. Sammanfattning av grunderna
| RNAC grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$198.33m |
| Vinst(TTM) | -US$151.77m |
| Intäkter(TTM) | US$1.78m |
Är RNAC övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| RNAC resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$1.78m |
| Kostnad för intäkter | US$62.82m |
| Bruttovinst | -US$61.05m |
| Övriga kostnader | US$90.73m |
| Intäkter | -US$151.77m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | -5.17 |
| Bruttomarginal | -3,439.32% |
| Nettovinstmarginal | -8,550.65% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0% |
Hur har RNAC utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 11:38 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Cartesian Therapeutics, Inc. bevakas av 10 analytiker. 8 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Julian Harrison | BTIG |
| John Newman | Canaccord Genuity |
| Kristen Kluska | Cantor Fitzgerald & Co. |