GEO Group (GEO) Aktievy
GEO Group, Inc. är en ledande och diversifierad leverantör av tjänster till myndigheter som specialiserar sig på design, finansiering, utveckling och supporttjänster för säkra anläggningar, behandlingscenter och center för återinträde i samhället i USA, Australien, Sydafrika och Storbritannien. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 4/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 2/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
Belöningar
Riskanalys
GEO Community Fair Values
See what 43 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
The GEO Group, Inc. Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | US$23.52 |
| 52 veckors högsta | US$27.90 |
| 52 veckors lägsta | US$12.51 |
| Beta | 0.82 |
| 1 månads förändring | 24.91% |
| 3 månaders förändring | 70.31% |
| 1 års förändring | -12.34% |
| 3 års förändring | 207.05% |
| 5 års förändring | 353.18% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 2,252.00% |
Senaste nyheter och uppdateringar
GEO Group: Q1 Results Validate The Turnaround, But Policy Risks Remain
Summary The GEO Group Inc. delivered a strong Q1 '26, with 17% revenue growth, 32% EBITDA growth, and raised full-year guidance across all metrics. Despite operational strength and a robust contract backlog, GEO's valuation at $22 now reflects fair value, not a discount, given persistent policy risk. ICE contracts account for 51% of revenue, and unresolved policy risk can trigger rapid stock repricing, as seen with a 13% drop on a single headline. I rate GEO a hold, as the risk/reward at current levels lacks sufficient margin of safety despite management’s solid execution and capital allocation. Read the full article on Seeking AlphaGEO: ICE Detention Spending And Political Scrutiny Will Support Future Upside
Analysts have trimmed their GEO Group price targets, with recent cuts such as a move to $28 from $35, mainly citing slower than expected growth following the company’s Q4 results and 2026 guidance. Analyst Commentary Recent research comments have focused on how GEO Group’s updated Q4 results and 2026 guidance feed into both growth expectations and the valuation framework that analysts are using.GEO: ICE Detention Spending And 2026 Guidance Will Support Future Upside Potential
Analysts have trimmed their price targets on GEO Group, with reductions such as from $35 to $28, reflecting slower than anticipated growth following recent Q4 results and 2026 guidance updates. Analyst Commentary Bullish analysts are trimming price targets on GEO Group, but are still signaling confidence in the company’s long term execution and growth potential despite the slower than anticipated trajectory implied by Q4 results and 2026 guidance.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| GEO | US Commercial Services | US Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 3.0% | -1.0% | 1.1% |
| 1Y | -12.3% | -14.8% | 28.7% |
Avkastning vs industri: GEO översteg US Commercial Services branschen som gav -14.8 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: GEO presterade sämre än US marknaden som gav 28.7 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| GEO volatility | |
|---|---|
| GEO Average Weekly Movement | 8.1% |
| Commercial Services Industry Average Movement | 7.4% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stabil aktiekurs: GEO har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för US.
Volatilitet över tid: GEO s veckovolatilitet ( 8% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1984 | 18,000 | George Zoley | www.geogroup.com |
The GEO Group, Inc. är en ledande diversifierad leverantör av tjänster till myndigheter som specialiserar sig på design, finansiering, utveckling och stödtjänster för säkra anläggningar, behandlingscenter och center för återinträde i samhället i USA, Australien, Sydafrika och Storbritannien. GEO:s diversifierade tjänster omfattar förbättrad rehabilitering i häktet och stöd efter frigivning genom det prisbelönta GEO Continuum of Care, säkra transporter, elektronisk övervakning, samhällsbaserade program samt kriminalvård och mentalvård. GEO:s globala verksamhet omfattar ägande och/eller tillhandahållande av stödtjänster för 95 anläggningar med totalt cirka 75.000 platser, inklusive anläggningar som inte används och projekt under utveckling, med en personalstyrka på upp till cirka 20.000 anställda.
The GEO Group, Inc. Sammanfattning av grunderna
| GEO grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | US$3.08b |
| Vinst(TTM) | US$273.15m |
| Intäkter(TTM) | US$2.73b |
Är GEO övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| GEO resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | US$2.73b |
| Kostnad för intäkter | US$2.04b |
| Bruttovinst | US$695.90m |
| Övriga kostnader | US$422.76m |
| Intäkter | US$273.15m |
Senast redovisade vinst
Mar 31, 2026
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 2.08 |
| Bruttomarginal | 25.47% |
| Nettovinstmarginal | 10.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 106.3% |
Hur har GEO utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/25 11:40 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/22 00:00 |
| Intäkter | 2026/03/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
The GEO Group, Inc. bevakas av 14 analytiker. 4 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Manav Patnaik | Barclays |
| Ryan Meliker | Canaccord Genuity |
| Tan Wei | Deutsche Bank |