This company listing is no longer active
Gaussin (ALGAU) Aktievy
Gaussin SA konstruerar, monterar och erbjuder utsläppsfria, smarta och uppkopplade fordon för godstransporter och personmobilitet över hela världen. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 0/6 |
| Framtida tillväxt | 0/6 |
| Tidigare resultat | 0/6 |
| Finansiell hälsa | 0/6 |
| Utdelningar | 0/6 |
ALGAU Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Gaussin SA Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €0.10 |
| 52 veckors högsta | €0.60 |
| 52 veckors lägsta | €0.033 |
| Beta | 0 |
| 1 månads förändring | 0% |
| 3 månaders förändring | 0% |
| 1 års förändring | -67.23% |
| 3 års förändring | -97.88% |
| 5 års förändring | -90.93% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | -99.82% |
Senaste nyheter och uppdateringar
Even With A 25% Surge, Cautious Investors Are Not Rewarding Gaussin SA's (EPA:ALGAU) Performance Completely
Gaussin SA ( EPA:ALGAU ) shareholders are no doubt pleased to see that the share price has bounced 25% in the last...It's Down 27% But Gaussin SA (EPA:ALGAU) Could Be Riskier Than It Looks
To the annoyance of some shareholders, Gaussin SA ( EPA:ALGAU ) shares are down a considerable 27% in the last month...Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| ALGAU | FR Machinery | FR Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 2.7% | 2.1% |
| 1Y | -67.2% | -11.2% | 0.8% |
Avkastning vs industri: ALGAU presterade sämre än French Machinery branschen som gav -11.2 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: ALGAU presterade sämre än French marknaden som gav 0.8 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| ALGAU volatility | |
|---|---|
| ALGAU Average Weekly Movement | 0% |
| Machinery Industry Average Movement | 6.8% |
| Market Average Movement | 5.5% |
| 10% most volatile stocks in FR Market | 10.8% |
| 10% least volatile stocks in FR Market | 2.9% |
Stabil aktiekurs: Data är inte tillgänglig.
Volatilitet över tid: Otillräcklig data för att fastställa ALGAU s volatilitetsförändring under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1880 | 293 | Christophe Gaussin | www.gaussin.com |
Gaussin SA designar, monterar och erbjuder utsläppsfria, smarta och uppkopplade fordon för godstransporter och människors rörlighet över hela världen. Företaget erbjuder terminal- och containertraktorer, gårdstraktorer, växelflak, palltransportörer, specifika fordon på begäran, flygplats- och multidirektionella transportörer och flygplanstankar; Cit-e, en utsläppsfri skyttel; Cit-e Autonomousis, en helt autonom och utsläppsfri skyttel; POWERPACK, en plug and play-energikälla för fordon; POWERPACK H2, en H2-driven generator; autonom körning och robotarmar; och Fleet Management System som möjliggör en transport som en servicelösning, vilket inkluderar avancerad sändning, övervakning och hantering av flottan. Företaget är verksamt inom sektorerna transport, energi, råvaror och tillverkning, flygplatser, hamnar och logistik.
Gaussin SA Sammanfattning av grunderna
| ALGAU grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €4.27m |
| Vinst(TTM) | -€40.54m |
| Intäkter(TTM) | €53.43m |
Är ALGAU övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| ALGAU resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €53.43m |
| Kostnad för intäkter | €57.80m |
| Bruttovinst | -€4.37m |
| Övriga kostnader | €36.18m |
| Intäkter | -€40.54m |
Senast redovisade vinst
Jun 30, 2023
Nästa vinstdatum
n/a
| Vinst per aktie (EPS) | 0 |
| Bruttomarginal | 0.00% |
| Nettovinstmarginal | 0.00% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 0.0% |
Hur har ALGAU utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseFöretagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2025/03/09 10:16 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2025/03/07 00:00 |
| Intäkter | 2023/06/30 |
| Årlig intjäning | 2022/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
Gaussin SA bevakas av 1 analytiker. 0 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Stephanie Lefebvre | Gilbert Dupont |