OPmobility (OPM) Aktievy
OPmobility SE designar och producerar intelligenta exteriöra system, kundanpassade komplexa moduler, belysningssystem, energilagringssystem och elektrifieringslösningar för alla mobilitetsaktörer i Europa, Nordamerika, Kina, övriga Asien, Sydamerika, Mellanöstern och Afrika. Mer information
| Snöflinga Score | |
|---|---|
| Värdering | 3/6 |
| Framtida tillväxt | 2/6 |
| Tidigare resultat | 4/6 |
| Finansiell hälsa | 3/6 |
| Utdelningar | 4/6 |
OPM Community Fair Values
See what 14 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
OPmobility SE Konkurrenter
Prishistorik och prestanda
| Historiska aktiekurser | |
|---|---|
| Aktuell aktiekurs | €15.79 |
| 52 veckors högsta | €18.16 |
| 52 veckors lägsta | €10.36 |
| Beta | 1.18 |
| 1 månads förändring | 6.69% |
| 3 månaders förändring | -10.23% |
| 1 års förändring | 48.54% |
| 3 års förändring | -1.19% |
| 5 års förändring | -44.79% |
| Förändring sedan börsintroduktionen | 1,106.43% |
Senaste nyheter och uppdateringar
OPM: Higher Fair Value And New Contract Wins Will Shape Future Performance
OPmobility's updated fair value estimate of €21, up from €20, reflects a modestly higher analyst price target as firms cite recent target increases to €19.50 and €21, along with slightly firmer margin assumptions despite adjusted growth and discount rate inputs. Analyst Commentary Recent Street research on OPmobility has leaned positive, with bullish analysts lifting price targets into a €19.50 to €21 range.OPM: Future Returns Will Rely On HEV Contract Execution Over Higher P E Assumptions
Analysts have raised their target range for OPmobility to approximately €19.50 to €21, resulting in a modest reduction in the modelled fair value to €17.44 as they incorporate updated discount rates, revenue growth and profit margin assumptions, along with a slightly higher future P/E multiple. Analyst Commentary Bullish Takeaways Bullish analysts have moved their price targets into a higher range of €19.50 to €21, which aligns with the updated fair value estimate of €17.44 and signals greater confidence in the risk and reward profile at current levels.OPM: Future Returns Will Rely On HEV Contract Delivery Versus Higher P E Assumptions
Narrative Update on OPmobility The updated analyst price target for OPmobility moves from €16.44 to €17.69, reflecting analysts' higher fair value and P/E assumptions following recent target increases from firms that now see the shares in a €19.50 to €21 range. Analyst Commentary Recent research is clustered around higher price targets in the €19.50 to €21 range, which feeds into the updated blended target of €17.69 and implies analysts are revisiting both valuation multiples and execution assumptions for OPmobility.OPM: Elevated Margin Aims Will Confront HEV Contract Execution Uncertainty
Analyst price targets for OPmobility have moved higher into a €13.50 to €21 range, as analysts point to updated expectations for revenue growth, profit margins and future P/E assumptions. Analyst Commentary Recent research updates cluster OPmobility in a higher price target range, with figures stretching from €13.50 up to €21.Recent updates
Aktieägarnas avkastning
| OPM | FR Auto Components | FR Marknad | |
|---|---|---|---|
| 7D | 4.2% | 0.05% | 2.1% |
| 1Y | 48.5% | -0.07% | 0.8% |
Avkastning vs industri: OPM översteg French Auto Components branschen som gav -0.1 % under det senaste året.
Avkastning vs Marknaden: OPM översteg French marknaden som gav 0.8 % under det senaste året.
Prisvolatilitet
| OPM volatility | |
|---|---|
| OPM Average Weekly Movement | 6.5% |
| Auto Components Industry Average Movement | 6.5% |
| Market Average Movement | 5.5% |
| 10% most volatile stocks in FR Market | 10.8% |
| 10% least volatile stocks in FR Market | 2.9% |
Stabil aktiekurs: OPM har inte haft någon betydande prisvolatilitet under de senaste 3 månaderna jämfört med marknaden för French.
Volatilitet över tid: OPM s veckovolatilitet ( 6% ) har varit stabil under det senaste året.
Om företaget
| Grundad | Anställda | VD OCH KONCERNCHEF | Webbplats |
|---|---|---|---|
| 1946 | 28,258 | Félicie Burelle | www.opmobility.com |
OPmobility SE designar och producerar intelligenta exteriöra system, kundanpassade komplexa moduler, belysningssystem, energilagringssystem och elektrifieringslösningar för alla mobilitetsaktörer i Europa, Nordamerika, Kina, övriga Asien, Sydamerika, Mellanöstern och Afrika. Bolaget bedriver verksamhet genom tre segment: Exterior Systems, Modules och Powertrain. Segmentet Exterior Systems utvecklar komplexa exteriöra system och tillhandahåller belysningssystem för bilar, inklusive strålkastare och signalbelysning till projektionslösningar, interiör- och karossbelysning, frontbelysning och ljussignalering samt belysningselektronik.
OPmobility SE Sammanfattning av grunderna
| OPM grundläggande statistik | |
|---|---|
| Börsvärde | €2.25b |
| Vinst(TTM) | €185.00m |
| Intäkter(TTM) | €10.22b |
Är OPM övervärderat?
Se Verkligt värde och värderingsanalysResultat & intäkter
| OPM resultaträkning (TTM) | |
|---|---|
| Intäkter | €10.22b |
| Kostnad för intäkter | €9.05b |
| Bruttovinst | €1.17b |
| Övriga kostnader | €986.00m |
| Intäkter | €185.00m |
Senast redovisade vinst
Dec 31, 2025
Nästa vinstdatum
Jul 22, 2026
| Vinst per aktie (EPS) | 1.30 |
| Bruttomarginal | 11.46% |
| Nettovinstmarginal | 1.81% |
| Skuld/egenkapitalförhållande | 89.9% |
Hur har OPM utvecklats på lång sikt?
Se historisk utveckling och jämförelseUtdelningar
Företagsanalys och finansiella data Status
| Uppgifter | Senast uppdaterad (UTC-tid) |
|---|---|
| Analys av företag | 2026/05/26 09:45 |
| Aktiekurs vid dagens slut | 2026/05/26 00:00 |
| Intäkter | 2025/12/31 |
| Årlig intjäning | 2025/12/31 |
Datakällor
Den data som används i vår företagsanalys kommer från S&P Global Market Intelligence LLC. Följande data används i vår analysmodell för att generera denna rapport. Data är normaliserade vilket kan medföra en fördröjning från det att källan är tillgänglig.
| Paket | Uppgifter | Tidsram | Exempel US-källa |
|---|---|---|---|
| Företagets finansiella ställning | 10 år |
| |
| Analytikernas konsensusuppskattningar | +3 år |
|
|
| Marknadspriser | 30 år |
| |
| Ägarskap | 10 år |
| |
| Förvaltning | 10 år |
| |
| Viktiga utvecklingstendenser | 10 år |
|
* Exempel för amerikanska värdepapper, för icke-amerikanska värdepapper används motsvarande regelverk och källor.
Om inget annat anges är all finansiell data baserad på en årsperiod men uppdateras kvartalsvis. Detta kallas data för efterföljande tolv månader (TTM) eller senaste tolv månader (LTM). Lär dig mer om detta.
Analysmodell och snöflinga
Detaljer om analysmodellen som användes för att skapa den här rapporten finns på vår Github-sida, vi har också guider om hur du använder våra rapporter och tutorials på Youtube.
Lär dig mer om det team i världsklass som utformade och byggde analysmodellen Simply Wall St.
Industri- och sektormått
Våra bransch- och sektionsmått beräknas var sjätte timme av Simply Wall St, detaljer om vår process finns tillgängliga på Github.
Källor för analytiker
OPmobility SE bevakas av 16 analytiker. 9 av dessa analytiker lämnade de uppskattningar av intäkter eller resultat som användes som indata till vår rapport. Analytikernas inskickade estimat uppdateras löpande under dagen.
| Analytiker | Institution |
|---|---|
| Harry Martin | Bernstein |
| Steve Pereira Fernandes | Bernstein |
| Stephen Reitman | Bernstein |