Spectral AI (MDAI) Stock Overview
An artificial intelligence (AI) company, focuses on predictive medical diagnostics in the United States. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 0/6 |
| Dividends | 0/6 |
MDAI Community Fair Values
See what 25 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Top Community Narratives
Spectral AI, Inc. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$2.37 |
| 52 Week High | US$3.21 |
| 52 Week Low | US$1.18 |
| Beta | 1.16 |
| 1 Month Change | 28.80% |
| 3 Month Change | 66.90% |
| 1 Year Change | 61.22% |
| 3 Year Change | -77.43% |
| 5 Year Change | -75.57% |
| Change since IPO | -75.57% |
Recent News & Updates
Spectral AI (MDAI): DeepView AI Automated Wound Imaging System Granted FDA Approval!!!
Well this is the news I and many others have been waiting ten months for, and certainly in my case expecting given the information in the public domain… the first of its kind automated wound imaging and assessment device has been granted US FDA approval!!! Years of work by the dedicated team at Spectral AI and partners such as the US Government’s BARDA have put this relatively small company on the map, with a device that offers burn specialists and clinicians the opportunity to potentially improve patient outcomes and hopefully save time and money for all concerned.Analyst Estimates: Here's What Brokers Think Of Spectral AI, Inc. (NASDAQ:MDAI) After Its First-Quarter Report
The analysts might have been a bit too bullish on Spectral AI, Inc. ( NASDAQ:MDAI ), given that the company fell short...Recent updates
Shareholder Returns
| MDAI | US Medical Equipment | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 0% | 1.8% | 1.2% |
| 1Y | 61.2% | -17.9% | 28.7% |
Return vs Industry: MDAI exceeded the US Medical Equipment industry which returned -17.9% over the past year.
Return vs Market: MDAI exceeded the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| MDAI volatility | |
|---|---|
| MDAI Average Weekly Movement | 11.9% |
| Medical Equipment Industry Average Movement | 8.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: MDAI's share price has been volatile over the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: MDAI's weekly volatility (12%) has been stable over the past year, but is still higher than 75% of US stocks.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| n/a | 65 | Vince Capone | www.spectral-ai.com |
Spectral AI, Inc., an artificial intelligence (AI) company, focuses on predictive medical diagnostics in the United States. The company offers DeepView System, which uses proprietary AI algorithms to distinguish between fully damaged, partially damaged, and healthy human tissue characteristics invisible to the naked eye at the initial time point of wound presentation and delivers a binary prediction on the wounds capacity to heal by a specified time point in the future to assist the physician in making a more accurate, timely, and informed decision regarding the treatment of the patient’s wounds. Its system also develops AI-Burn software and MSI imaging technology, which consists of proprietary multi-spectral optics and sensors that capture injured tissue images.
Spectral AI, Inc. Fundamentals Summary
| MDAI fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$85.29m |
| Earnings (TTM) | -US$13.88m |
| Revenue (TTM) | US$16.93m |
Is MDAI overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| MDAI income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$16.93m |
| Cost of Revenue | US$9.15m |
| Gross Profit | US$7.78m |
| Other Expenses | US$21.66m |
| Earnings | -US$13.88m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -0.44 |
| Gross Margin | 45.97% |
| Net Profit Margin | -81.97% |
| Debt/Equity Ratio | -95.5% |
How did MDAI perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 22:07 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Spectral AI, Inc. is covered by 5 analysts. 3 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Michael Gorman | BTIG |
| Carl Byrnes | Northland Capital Markets |
| Vadim Alexandre Khalil | SP Angel Corporate Finance LLP |