Lifeward (LFWD) Stock Overview
A medical device company, designs, develops, and commercializes technologies that enable mobility and wellness in rehabilitation and daily life for individuals with physical and neurological conditions in the United States, Europe, Germany, the Asia-Pacific, and internationally. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 2/6 |
| Past Performance | 0/6 |
| Financial Health | 3/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
LFWD Community Fair Values
See what 11 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Lifeward Ltd. Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | US$6.98 |
| 52 Week High | US$15.24 |
| 52 Week Low | US$4.14 |
| Beta | 0.33 |
| 1 Month Change | -5.42% |
| 3 Month Change | 15.95% |
| 1 Year Change | -53.09% |
| 3 Year Change | -85.93% |
| 5 Year Change | -95.48% |
| Change since IPO | -99.90% |
Recent News & Updates
LFWD: Lower Discount Rate And Higher P/E Assumptions Support Upside Potential
Analysts have lifted their price target on Lifeward to $10 from $4.50, citing updated assumptions around discount rates, long term profit margins, and future P/E levels that feed into their fair value framework. Analyst Commentary Analysts revising their fair value frameworks for Lifeward point to changes in discount rates, long term margin assumptions, and targeted P/E levels as key drivers behind the new US$10 price target.LFWD: Higher Fair Value Assumptions Will Shape Future P E Repricing
Analysts have raised their price target on Lifeward to $10 from $4.50, citing updated assumptions related to fair value, discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E estimates. Analyst Commentary Bearish analysts describe the move to a US$10 price target as a recalibration rather than a clear vote of confidence, pointing out that the new target still reflects uncertainty around how Lifeward can deliver on the assumptions used in updated fair value work.Recent updates
Shareholder Returns
| LFWD | US Medical Equipment | US Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 9.1% | 1.8% | 1.2% |
| 1Y | -53.1% | -17.9% | 28.7% |
Return vs Industry: LFWD underperformed the US Medical Equipment industry which returned -17.9% over the past year.
Return vs Market: LFWD underperformed the US Market which returned 28.7% over the past year.
Price Volatility
| LFWD volatility | |
|---|---|
| LFWD Average Weekly Movement | 9.6% |
| Medical Equipment Industry Average Movement | 8.8% |
| Market Average Movement | 7.2% |
| 10% most volatile stocks in US Market | 16.4% |
| 10% least volatile stocks in US Market | 3.1% |
Stable Share Price: LFWD has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the US market.
Volatility Over Time: LFWD's weekly volatility (10%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2001 | 81 | William Grant | golifeward.com |
Lifeward Ltd., a medical device company, designs, develops, and commercializes technologies that enable mobility and wellness in rehabilitation and daily life for individuals with physical and neurological conditions in the United States, Europe, Germany, the Asia-Pacific, and internationally. It offers ReWalk personal exoskeleton and rehabilitation exoskeleton devices for individuals with spinal cord injury; ReStore Exo-Suit, a soft exo-suit intended for use in the rehabilitation of individuals with lower limb disability due to stroke; AlterG Anti-Gravity System for use in physical and neurological rehabilitation and athletic training; MyoCycle devices; and ReBoot, a personal soft exo-suit for home and community use by individuals’ post-stroke. The company markets and sells its products directly to institutions and individuals, as well as through third-party distributors.
Lifeward Ltd. Fundamentals Summary
| LFWD fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | US$19.84m |
| Earnings (TTM) | -US$25.87m |
| Revenue (TTM) | US$20.92m |
Is LFWD overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| LFWD income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | US$20.92m |
| Cost of Revenue | US$13.28m |
| Gross Profit | US$7.65m |
| Other Expenses | US$33.52m |
| Earnings | -US$25.87m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | -9.19 |
| Gross Margin | 36.55% |
| Net Profit Margin | -123.66% |
| Debt/Equity Ratio | 115.7% |
How did LFWD perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/26 00:24 |
| End of Day Share Price | 2026/05/26 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Lifeward Ltd. is covered by 7 analysts. 2 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Matthew Taylor | Barclays |
| William Plovanic | Canaccord Genuity |
| Swayampakula Ramakanth | H.C. Wainwright & Co. |