U.S. Energy Balance Sheet Health
Financial Health criteria checks 4/6
U.S. Energy has a total shareholder equity of $38.5M and total debt of $2.5M, which brings its debt-to-equity ratio to 6.5%. Its total assets and total liabilities are $55.2M and $16.7M respectively.
Key information
6.50%
Debt to equity ratio
US$2.50m
Debt
| Interest coverage ratio | n/a |
| Cash | US$10.62m |
| Equity | US$38.48m |
| Total liabilities | US$16.72m |
| Total assets | US$55.19m |
Recent financial health updates
Here's Why We're Not At All Concerned With U.S. Energy's (NASDAQ:USEG) Cash Burn Situation
We can readily understand why investors are attracted to unprofitable companies. For example, biotech and mining...Here's Why U.S. Energy (NASDAQ:USEG) Can Afford Some Debt
Warren Buffett famously said, 'Volatility is far from synonymous with risk.' When we think about how risky a company...Is U.S. Energy (NASDAQ:USEG) A Risky Investment?
Some say volatility, rather than debt, is the best way to think about risk as an investor, but Warren Buffett famously...Is U.S. Energy (NASDAQ:USEG) Using Debt Sensibly?
David Iben put it well when he said, 'Volatility is not a risk we care about. What we care about is avoiding the...Recent updates
Financial Position Analysis
Short Term Liabilities: USEG's short term assets ($12.5M) exceed its short term liabilities ($6.5M).
Long Term Liabilities: USEG's short term assets ($12.5M) exceed its long term liabilities ($10.2M).
Debt to Equity History and Analysis
Debt Level: USEG has more cash than its total debt.
Reducing Debt: USEG's debt to equity ratio has increased from 1.5% to 6.5% over the past 5 years.
Balance Sheet
Cash Runway Analysis
For companies that have on average been loss-making in the past, we assess whether they have at least 1 year of cash runway.
Stable Cash Runway: USEG has less than a year of cash runway based on its current free cash flow.
Forecast Cash Runway: USEG has sufficient cash runway for 1.3 years if free cash flow continues to reduce at historical rates of 38.2% each year.
Discover healthy companies
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 15:43 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
U.S. Energy Corp. is covered by 5 analysts. 1 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Charles Meade | Johnson Rice & Company, L.L.C. |
| Noel Parks | Ladenburg Thalmann & Company |
| Curtis Trimble | Seaport Research Partners |