Patria Bank (PBK) Stock Overview
A credit institution, provides banking and other financial services to individual, small and medium enterprises, agribusinesses, and corporate customers in Romania. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 2/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for PBK from our risk checks.
PBK Community Fair Values
Create NarrativeSee what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Patria Bank SA Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | RON 0.14 |
| 52 Week High | RON 0.15 |
| 52 Week Low | RON 0.077 |
| Beta | 0.34 |
| 1 Month Change | 16.00% |
| 3 Month Change | 6.62% |
| 1 Year Change | 75.76% |
| 3 Year Change | 69.59% |
| 5 Year Change | 53.28% |
| Change since IPO | -17.42% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| PBK | RO Banks | RO Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.4% | 2.1% | -0.5% |
| 1Y | 75.8% | 35.4% | 61.3% |
Return vs Industry: PBK exceeded the RO Banks industry which returned 34.4% over the past year.
Return vs Market: PBK exceeded the RO Market which returned 63.2% over the past year.
Price Volatility
| PBK volatility | |
|---|---|
| PBK Average Weekly Movement | 5.4% |
| Banks Industry Average Movement | 4.1% |
| Market Average Movement | 5.0% |
| 10% most volatile stocks in RO Market | 12.1% |
| 10% least volatile stocks in RO Market | 2.8% |
Stable Share Price: PBK has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the RO market.
Volatility Over Time: PBK's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1993 | 748 | Valentin Vancea | www.patriabank.ro/persoane-fizice |
Patria Bank SA, a credit institution, provides banking and other financial services to individual, small and medium enterprises, agribusinesses, and corporate customers in Romania. The company operates through: Retail, SME and Corporate; Agro; and Micro-enterprises segment. The company offers saving, demand, term, collateral, current, and sight deposits; working capital and VAT financing credit line, investment loans, company development, SME loans, umbrella, general expense, bridge loans, medium term financing, bank guarantees, factoring, and letters of credit; and personal loans, home mortgage loans, refinancing investment loans, real estate mortgages, and overdrafts, as well as debit and credit cards.
Patria Bank SA Fundamentals Summary
| PBK fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | RON 469.57m |
| Earnings (TTM) | RON 50.84m |
| Revenue (TTM) | RON 264.91m |
Is PBK overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| PBK income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | RON 264.91m |
| Cost of Revenue | RON 0 |
| Gross Profit | RON 264.91m |
| Other Expenses | RON 214.07m |
| Earnings | RON 50.84m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.016 |
| Gross Margin | 100.00% |
| Net Profit Margin | 19.19% |
| Debt/Equity Ratio | 113.6% |
How did PBK perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/27 13:35 |
| End of Day Share Price | 2026/05/27 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Patria Bank SA is covered by 0 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.