4MASS Spólka Akcyjna (4MS) Stock Overview
4Mass Spólka Akcyjna engages in the manufacture and distribution of make-up products. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 4/6 |
| Future Growth | 0/6 |
| Past Performance | 2/6 |
| Financial Health | 6/6 |
| Dividends | 0/6 |
4MS Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
4MASS Spólka Akcyjna Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | zł4.11 |
| 52 Week High | zł5.08 |
| 52 Week Low | zł3.84 |
| Beta | 0.20 |
| 1 Month Change | -6.59% |
| 3 Month Change | -14.37% |
| 1 Year Change | -14.11% |
| 3 Year Change | 24.17% |
| 5 Year Change | 7.31% |
| Change since IPO | -43.70% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| 4MS | PL Personal Products | PL Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -1.8% | 0.7% | -0.5% |
| 1Y | -14.1% | -30.4% | 19.0% |
Return vs Industry: 4MS exceeded the Polish Personal Products industry which returned -30.4% over the past year.
Return vs Market: 4MS underperformed the Polish Market which returned 19% over the past year.
Price Volatility
| 4MS volatility | |
|---|---|
| 4MS Average Weekly Movement | 3.8% |
| Personal Products Industry Average Movement | 5.3% |
| Market Average Movement | 5.2% |
| 10% most volatile stocks in PL Market | 10.9% |
| 10% least volatile stocks in PL Market | 3.2% |
Stable Share Price: 4MS has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Polish market.
Volatility Over Time: 4MS's weekly volatility (4%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2017 | 145 | Joanna Kasperska | 4mass.pl |
4Mass Spólka Akcyjna engages in the manufacture and distribution of make-up products. The company provides hybrid varnishes and accessories essential for hand and foot care under the Claresa brand; professional equipment, stainless steel beauty tools, and accessories for complementary nail care and design products under the Stylistic brand; and design, hand, and foot care products, as well as equipment and furniture used by professional manicure and pedicure salons under the Palu brand. It also manufactures three-layer type 1 medical masks; disinfectants and personal protection products; and imports accessories and products used across the cosmetics industry.
4MASS Spólka Akcyjna Fundamentals Summary
| 4MS fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | zł100.61m |
| Earnings (TTM) | zł10.32m |
| Revenue (TTM) | zł107.88m |
Is 4MS overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| 4MS income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | zł107.88m |
| Cost of Revenue | zł42.69m |
| Gross Profit | zł65.19m |
| Other Expenses | zł54.87m |
| Earnings | zł10.32m |
Last Reported Earnings
Sep 30, 2025
Next Earnings Date
May 22, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.43 |
| Gross Margin | 60.43% |
| Net Profit Margin | 9.57% |
| Debt/Equity Ratio | 3.5% |
How did 4MS perform over the long term?
See historical performance and comparisonCompany Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/13 18:22 |
| End of Day Share Price | 2026/05/13 00:00 |
| Earnings | 2025/09/30 |
| Annual Earnings | 2024/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
4MASS Spólka Akcyjna is covered by 1 analysts. 0 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Adrian Kowollik | East Value Research GmbH |