Elektroimportøren (ELIMP) Stock Overview
Engages in the sale of electrical installation products to private and professional customers in Norway and Sweden. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 3/6 |
| Future Growth | 4/6 |
| Past Performance | 1/6 |
| Financial Health | 5/6 |
| Dividends | 2/6 |
ELIMP Community Fair Values
See what others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Analyst Price Targets
Elektroimportøren AS Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | NOK 15.45 |
| 52 Week High | NOK 17.50 |
| 52 Week Low | NOK 13.05 |
| Beta | 0.92 |
| 1 Month Change | -3.13% |
| 3 Month Change | -6.36% |
| 1 Year Change | 10.36% |
| 3 Year Change | -48.50% |
| 5 Year Change | -82.34% |
| Change since IPO | -73.59% |
Recent News & Updates
There May Be Some Bright Spots In Elektroimportøren's (OB:ELIMP) Earnings
Shareholders appeared unconcerned with Elektroimportøren AS' ( OB:ELIMP ) lackluster earnings report last week. We did...ELIMP: Future Upside Will Rely On Stable Margin And P/E Assumptions
Analysts are keeping their NOK 21.50 price target for Elektroimportøren unchanged, citing only small tweaks to assumptions for discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E that do not materially shift their valuation view. Valuation Changes Fair Value: NOK 21.50 remains unchanged, so the headline valuation point is stable.ELIMP: Steady Fair Value Will Rely On Slightly Higher Future P/E
Analysts have kept their fair value estimate for Elektroimportøren steady at NOK 21.50, with only marginal tweaks to assumptions such as discount rate, revenue growth, profit margin and future P/E behind the unchanged price target. Valuation Changes Fair Value: NOK 21.50 is unchanged, indicating the updated inputs did not alter the overall fair value estimate.Recent updates
Shareholder Returns
| ELIMP | NO Specialty Retail | NO Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | 1.6% | 4.2% | -0.04% |
| 1Y | 10.4% | -16.9% | 22.7% |
Return vs Industry: ELIMP exceeded the Norwegian Specialty Retail industry which returned -16.9% over the past year.
Return vs Market: ELIMP underperformed the Norwegian Market which returned 22.7% over the past year.
Price Volatility
| ELIMP volatility | |
|---|---|
| ELIMP Average Weekly Movement | 4.7% |
| Specialty Retail Industry Average Movement | 5.2% |
| Market Average Movement | 5.6% |
| 10% most volatile stocks in NO Market | 12.2% |
| 10% least volatile stocks in NO Market | 3.3% |
Stable Share Price: ELIMP has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the Norwegian market.
Volatility Over Time: ELIMP's weekly volatility (5%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 1994 | 382 | Karl Andreas Niss | www.elektroimportoren.no |
Elektroimportøren AS, together with its subsidiaries, engages in the sale of electrical installation products to private and professional customers in Norway and Sweden. It offers electro materials; lighting products; cables; and other electro installation products, as well as heating and ventilation products through online and physical stores. The company was founded in 1994 and is headquartered in Oslo, Norway.
Elektroimportøren AS Fundamentals Summary
| ELIMP fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | NOK 784.58m |
| Earnings (TTM) | NOK 34.64m |
| Revenue (TTM) | NOK 1.82b |
Is ELIMP overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| ELIMP income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | NOK 1.82b |
| Cost of Revenue | NOK 1.17b |
| Gross Profit | NOK 652.82m |
| Other Expenses | NOK 618.18m |
| Earnings | NOK 34.64m |
Last Reported Earnings
Mar 31, 2026
Next Earnings Date
Aug 19, 2026
| Earnings per share (EPS) | 0.68 |
| Gross Margin | 35.81% |
| Net Profit Margin | 1.90% |
| Debt/Equity Ratio | 25.9% |
How did ELIMP perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/25 20:14 |
| End of Day Share Price | 2026/05/22 00:00 |
| Earnings | 2026/03/31 |
| Annual Earnings | 2025/12/31 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Elektroimportøren AS is covered by 2 analysts. 2 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Tarjei Hatlen | DNB Carnegie |
| Phillihp Granaas Bjerke | Pareto Securities |