Samaiden Group Berhad (SAMAIDEN) Stock Overview
An investment holding company, provides engineering, procurement, construction, and commissioning of solar photovoltaic systems, power plants, and biomass and biogas systems in Malaysia, Singapore, and Cambodia. More details
| Snowflake Score | |
|---|---|
| Valuation | 1/6 |
| Future Growth | 3/6 |
| Past Performance | 4/6 |
| Financial Health | 4/6 |
| Dividends | 0/6 |
Rewards
Risk Analysis
No risks detected for SAMAIDEN from our risk checks.
SAMAIDEN Community Fair Values
Create NarrativeSee what 8 others think this stock is worth. Follow their fair value or set your own to get alerts.
Top Community Narratives
Samaiden Group Berhad Competitors
Price History & Performance
| Historical stock prices | |
|---|---|
| Current Share Price | RM 1.27 |
| 52 Week High | RM 1.62 |
| 52 Week Low | RM 0.90 |
| Beta | 0.57 |
| 1 Month Change | 5.83% |
| 3 Month Change | 19.81% |
| 1 Year Change | 14.41% |
| 3 Year Change | 41.90% |
| 5 Year Change | 41.11% |
| Change since IPO | 162.94% |
Recent News & Updates
Recent updates
Shareholder Returns
| SAMAIDEN | MY Construction | MY Market | |
|---|---|---|---|
| 7D | -2.3% | 1.2% | 0.6% |
| 1Y | 14.4% | 5.0% | 9.8% |
Return vs Industry: SAMAIDEN exceeded the MY Construction industry which returned 5% over the past year.
Return vs Market: SAMAIDEN exceeded the MY Market which returned 9.8% over the past year.
Price Volatility
| SAMAIDEN volatility | |
|---|---|
| SAMAIDEN Average Weekly Movement | 6.4% |
| Construction Industry Average Movement | 6.4% |
| Market Average Movement | 5.9% |
| 10% most volatile stocks in MY Market | 11.8% |
| 10% least volatile stocks in MY Market | 2.8% |
Stable Share Price: SAMAIDEN has not had significant price volatility in the past 3 months compared to the MY market.
Volatility Over Time: SAMAIDEN's weekly volatility (6%) has been stable over the past year.
About the Company
| Founded | Employees | CEO | Website |
|---|---|---|---|
| 2013 | 132 | Pui Hee Chow | www.samaiden.com.my |
Samaiden Group Berhad, an investment holding company, provides engineering, procurement, construction, and commissioning of solar photovoltaic systems, power plants, and biomass and biogas systems in Malaysia, Singapore, and Cambodia. The company offers battery energy storage systems, mini hydro, waste-to-energy solutions, green hydrogen, and renewable energy and environmental consulting, as well as operation and maintenance services. It also involved in the leasing and investment activities; and provision of consultancy services to renewable energy.
Samaiden Group Berhad Fundamentals Summary
| SAMAIDEN fundamental statistics | |
|---|---|
| Market cap | RM 647.59m |
| Earnings (TTM) | RM 27.35m |
| Revenue (TTM) | RM 414.94m |
Is SAMAIDEN overvalued?
See Fair Value and valuation analysisEarnings & Revenue
| SAMAIDEN income statement (TTM) | |
|---|---|
| Revenue | RM 414.94m |
| Cost of Revenue | RM 352.47m |
| Gross Profit | RM 62.47m |
| Other Expenses | RM 35.13m |
| Earnings | RM 27.35m |
Last Reported Earnings
Dec 31, 2025
Next Earnings Date
n/a
| Earnings per share (EPS) | 0.054 |
| Gross Margin | 15.06% |
| Net Profit Margin | 6.59% |
| Debt/Equity Ratio | 61.5% |
How did SAMAIDEN perform over the long term?
See historical performance and comparisonDividends
Company Analysis and Financial Data Status
| Data | Last Updated (UTC time) |
|---|---|
| Company Analysis | 2026/05/13 00:41 |
| End of Day Share Price | 2026/05/13 00:00 |
| Earnings | 2025/12/31 |
| Annual Earnings | 2025/06/30 |
Data Sources
The data used in our company analysis is from S&P Global Market Intelligence LLC. The following data is used in our analysis model to generate this report. Data is normalised which can introduce a delay from the source being available.
| Package | Data | Timeframe | Example US Source * |
|---|---|---|---|
| Company Financials | 10 years |
| |
| Analyst Consensus Estimates | +3 years |
|
|
| Market Prices | 30 years |
| |
| Ownership | 10 years |
| |
| Management | 10 years |
| |
| Key Developments | 10 years |
|
* Example for US securities, for non-US equivalent regulatory forms and sources are used.
Unless specified all financial data is based on a yearly period but updated quarterly. This is known as Trailing Twelve Month (TTM) or Last Twelve Month (LTM) Data. Learn more.
Analysis Model and Snowflake
Details of the analysis model used to generate this report is available on our Github page, we also have guides on how to use our reports and tutorials on Youtube.
Learn about the world class team who designed and built the Simply Wall St analysis model.
Industry and Sector Metrics
Our industry and section metrics are calculated every 6 hours by Simply Wall St, details of our process are available on Github.
Analyst Sources
Samaiden Group Berhad is covered by 10 analysts. 7 of those analysts submitted the estimates of revenue or earnings used as inputs to our report. Analysts submissions are updated throughout the day.
| Analyst | Institution |
|---|---|
| Muhammad Afif Bin Zulkaplly | Affin Hwang Investment Bank |
| Choo Hong Wong | Berjaya Securities Sdn Bhd. |
| null null | JF Apex Securities Berhad |